Nie znasz punktu startowego? Zapomnij o sukcesie i zarabianiu!

 

musisz znać punkt startowy jeżeli chcesz zarabiać przez internet
Autorem jest sippakorn

Miałem dzisiaj opublikować zupełnie inny wpis… Jestem tym trochę zaskoczony, bo jeżeli chodzi o zarabianie przez internet (a zwłaszcza pisanie bloga), to staram się wszystko zaplanować wcześniej i trzymać planów. Tym razem jednak musiałem je zmienić. Musisz poznać jedną rzecz, której brak może uniemożliwić Ci sukces i to bez względu na to jak duże postępy robisz.  

Czy efekty zawsze motywują? 

Wyobraź sobie sytuację, w której masz duże efekty. Twój regularnie prowadzony blog zdobywa coraz większy ruch. Cały czas zapisują się nowi subskrybenci a twoje prowizje z programów partnerskich rosną. Jednak Ty nagle się poddajesz. Dlaczego miałbyś to zrobić?

Powód jest bardzo prosty – nie zauważasz, lub nie doceniasz swoich efektów. A oto jest łatwiej niż myślisz. Wiem, że myślisz „gdy zacznę zarabiać kasę to na pewno to zauważę”. Jednak może się okazać, że co prawda zarabiasz i twoje dochody ciągle rosną, jednak nie osiągasz swojego celu i z tego powodu poddajesz się. Może się okazać, że pierwsza prowizja z programów partnerskich była „za mała”.

Z drugiej strony może się okazać, że działasz już długi czas, jednak nie masz żadnych efektów. Mimo to mówisz sobie „i tak będę zarabiał przez internet, muszę poczekać”. Skutkiem tego jest to, że nic nie robisz (nie fatygujesz się nawet wybrać programu partnerskiego, czy założyć bloga). 

Niestety bez względu na to czy cały czas gonisz mówiąc „za mało”, czy też wizualizujesz sukces i nic nie robisz – w jednym i w drugim przypadku długoterminowy sukces jest trudny do osiągnięcia.

Co więcej, te dwie sytuacje mimo że są zupełnie przeciwne to mają te same podstawy.

W jaki sposób pominięcie jednej rzeczy może zniszczyć wszystkie twoje wysiłki? 

Wyobraź sobie, że dwie osoby (ważą tyle samo) chcą schudnąć i wyznaczają sobie cel „W ciągu 120 dni, do dnia 1 lipca 2014 rok ważę 69 kilogramów”. Jedna z nich codziennie ćwiczy – robi brzuszki, pompki, biega. Do tego stosuję dietę i raz w tygodniu jeździ na basen. Natomiast druga co drugi dzień biega i zmieniła tylko kilka nawyków żywieniowych.

Po 20 dniach obie te osoby się ważą. Pierwsza z nich widzi na wadze 96 kilogramów, natomiast druga 103 kilogramy.

Zastanówmy się, która z nich osiągnie swoje cele? Pierwsza, a może druga?

Prawda jest taka, że obie osoby mają bardzo nikłe szanse by osiągnąć swój cel.

Dlaczego? Zastanów się nad tym przez chwilę nim przejdziesz dalej.

Jaka jest przyczyna porażki?

Zawsze może być wiele przyczyn porażki. Jednak w tym przypadku przyczyną porażki jest przede wszystkim nieznajomość punktu startowego. Podobny błąd popełnia ogromna masa ludzi we wszystkich celach, marzeniach również w zarabianiu przez internet.

On sprawia, że możesz robić ogromne postępy, jednak ich nie docenisz i powiesz, że to za mało. Z drugiej strony możesz nie mieć żadnych efektów, a mówić, że wszystko jest ok.

Bez znajomości pozycji początkowej:

 • Nie jesteś w stanie ocenić skuteczności swoich działań
 • Nie jesteś w stanie stwierdzić, czy możesz osiągnąć cel (bądźmy szczerzy, ale jeżeli chcesz schudnąć 30 kilogramów w 8 miesięcy a w ciągu pierwszego zrzuciłeś 2 kilogramy, to może być ciężko)
 • Nie wiesz co zmienić w swoich działaniach
 • Twoje działania są abstrakcyjne i nierealistyczne
 • A to wszystko sprawia, że nie jesteś w stanie poprawić swoich działać i zacząć działać skuteczniej by mieć większe efekty

To sprawia, że praktycznie wszystko za co się weźmiesz – zarabianie przez internet, pisanie bloga – zdobywanie ruchu ma małe szanse na powodzenie (tak nawiasem mówiąc nieznajomość punktu z którego startujesz ma zły wpływ na rozwój w każdej dziedzinie, bez względu na to czy chodzi o zarabianie przez internet, rozwój osobisty, dbanie o zdrowie)

Zrób to teraz – czas na wyznaczenie twojego punktu startowego

Ustal punkt startowy teraz
Autorem jest Stuart Miles

 

Jeżeli jeszcze nie określiłeś pozycji początkowej, to zrób to teraz. Weź kartkę, zeszyt, cokolwiek i zanotuj w nim wszystko co jest związane z zarabianiem przez internet. To jest twój punkt wyjścia i odniesienia na przyszłość. Ta jedna rzecz może dodać Ci masę motywacji i znacząco poprawić skuteczność twoich działań w przyszłości. Gdy uznasz, że nic się nie zmienia i nie robisz żadnych postępów, wtedy spojrzysz na opis, który zrobiłeś i 

Dlatego zanim zaczniesz zarabiać przez internet (lub jeżeli zacząłeś to zrób to teraz), zastanów się:

 • Co już masz (blog, lista adresowa, kurs mailowy? Wybrałeś już program partnerski? A może nic nie masz? – napisz to bez względu na to co to jest)?
 • Jaką masz wiedzę? Jakie masz doświadczenie?
 • Jakie masz dochody?
 • Ile czasu poświęcasz na działanie każdego dnia?
 • Oraz inne istotne rzeczy ważne w twoim przypadku (może dla Ciebie być istotna ilość fanów na fanpagu, albo ilość sprzedanych produktów, albo ilość oferowanych produktów)

Opis punktu startowego jest niezwykle istotny. W końcu jeżeli dwie osoby chcą dojechać do Warszawy to mają ten sam cel. Jednak czy mają tą samą drogę jeżeli jedna osoba chce dojechać z Krakowa, a druga z Gdańska?

A jak Ty chcesz osiągać cel jeżeli nie znasz swojego punktu startowego? Skąd wiesz w którą stronę masz jechać i z jaką prędkością? I jak potem masz oceniać dystans, który przebyłeś a tym samym swoje efekty? Możesz nie mieć takich samych efektów jak osoba X, ale jak masz mieć takie same jak zaczynaliście z innego miejsca?

Punkt startowy w zarabianiu przez internet to podstawa. Jeżeli nie chce Ci się poświęcić czasu by go napisać, to lepiej w ogóle nie bierz się za zarabianie.  

2 thoughts on “Nie znasz punktu startowego? Zapomnij o sukcesie i zarabianiu!

 1. Dzięki Hubert!

  Zapisany na kartce punkt startowy to jest świetna sprawa. Dzisiaj właśnie zrobiłem sobie podsumowanie po 5 miesiącach. Muszę przyznać, że to naprawdę pomaga wytrzymać do osiągnięcia założonych celów. Kiedy widzisz nawet nie wielka poprawę, dostajesz takiego kopa do działania.

  Często zakładamy, że wystarczy mieć w głowie np. nasze cele, zapamiętamy je. Otóż nie. Nawet jak zapamiętasz, to nic Ci to nie da, bo w danym momencie pamiętasz jakieś tam pojedyncze cele czy osiągnięcia. Kiedy widzisz przed sobą na kartce A4 te wszystkie punkciki i jaki był Twój sposób myślenia w momencie pisania tego, a po pół roku zaglądasz do zeszytu i uśmiechasz się sam do siebie, dopiero widzisz ile się zmieniło, jak TY się zmieniłeś. To naprawdę motywuje bo widzisz efekty, nawet jeśli są niewielkie.

  Polecam ustalić właśnie taki Punkt Startowy TERAZ! Jeśli jeszcze nie masz.

  Ja będę na pewno co jakiś czas kontrolował, czy się rozwijam w takim tempie w jakim bym chciał. Łatwo wtedy skorygować, bo widzisz co zajmuje Ci za dużo czasu, za co się wziąć porządniej itd.

  1. Dzięki za podzielenie się swoimi doświadczeniami 🙂
   I w pełni się zgadzam z tym co napisałeś – w codziennym biegu często nie zauważymy jak bardzo jesteśmy do przodu w porównaniu z tym co było kilka miesięcy temu. A takie spojrzenie wstecz – dokładnie tak jak napisałeś – bardzo motywuje i dodatkowo umożliwia skorygowanie swoich działań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge