Jak zainstalować statystyki wordpress na blogu?

Jeżeli będziesz promował swojego bloga to prędzej czy później zaczniesz mieć na nim ruch. Jednak pozostawienie ruchu od tak, jest ogromnym marnotrawstwem informacji. Dobrze żebyś wiedział jak duży jest ruch, skąd dostajesz najwięcej ruchu. Ta wiedza pozwoli Ci ocenić skuteczność technik jakich używasz do promocji marki. Żeby móc skutecznie zbierać i wykorzystywać informacje o ruchu jaki masz na blogu potrzebujesz

Statystyk na bloga wordpress

Statystyki pozwolą Ci obserwować wiele danych m.in. liczbę wejść na twojego bloga, liczbę odsłon twojej strony, źródła ruchu, hasła z jakich trafiają na twojego bloga. 

Te informacje odpowiednio wykorzystane mogą podnieść skuteczność twoich działań. Gdy zauważasz, że z komentarza na jednym blogu dostajesz 20 wejść, a na innym 2 wejścia, to już wiesz na którym masz się skupić. 

Jeżeli chcesz skutecznie promować swojego bloga, to musisz mieć na nim zainstalowane statystyki.

Jakie statystyki wybrać (na bloga wordpress)?

Jeżeli byś chciał skorzystać ze wszystkich statystyk jakie są dostępne to czekałaby Ciebie masa roboty. Dlatego najlepiej jest wybrać tylko te najważniejsze i najskuteczniejsze.

Ja zachęcam Ciebie do zainstalowania dwóch statystyk na twoim blogu. Pierwsza to wtyczka jetpack, drugie to standardowe i chyba prawie wszędzie polecane – google analytics.

Pierwsze z nich są bardzo proste w użyciu, ponieważ masz do nich dostęp bezpośrednio z panelu twojego bloga. Dzięki temu nie musisz dodatkowo się logować na zewnętrznych stronach. Oprócz tego na koniec 2013 roku dostałem raport roczny podsumowujący ruch na mojej stronie w 2013 roku (świetna rzecz, która podsumowuje wszystko co się działo w kilku akapitach). Dodatkowo wtyczka wzbogaca twojego bloga o kilka innych funkcji. 

Natomiast google analytics to najlepsze narzędzie do obserwacji jakie znam. Po pierwsze umożliwia dostęp do dużej ilości danych (ja przynajmniej nie zauważyłem ich we wtyczce jetpack). Ponadto dużo łatwiej ocenić na nim ruch na stronie w dłuższym okresie czasu. 

Jak wgrać statystyki na bloga wordpress?

Wtyczka jetpack. Instalujesz ją tak samo jak każdą inną wtyczkę na bloga (możesz o tym przeczytać we wpisie o instalowaniu wtyczek na bloga wordpress).

Następnie przejdź do ustawień wtyczki w panelu po lewej stronie. Na górze będziesz miał informacje o tym, że musisz połączyć się ze swoim kontem wordpress (taką jak na zdjęciu niżej). Kliknij w to i zaloguj się na stronę wordpress.com (lub załóż darmowe konto). Gdy to zrobisz i połączysz statystyki ze swoim blogiem, to za kilkanaście minut będą one gotowe do użycia.

wtyczka jetpack jak połączyć z wordpress

Google analitycs na blogu

Żeby móc z nich korzystać wejdź na stronę google.com/analytics i zaloguj się do swojego konta google (lub jeżeli go nie masz to załóż je). Następnie kliknij w przycisk po prawej stronie „rejestracja”. Pojawi się formularz, który musisz wypełnić ( tak jak na drugim zdjęciu niżej, ale jeżeli będziesz miał z tym problem, to zostaw komentarz).

 

Google analytics rejestracja usługo- krok 1

jak zrobić konfigurację konta google analytics

Po wypełnieniu formularz kliknij „Pobierz identyfikator śledzenia”. Skopiuj kod (zaczynający się od UA), bo za chwilę będzie Ci potrzebny.

Teraz czas zadziałać na twoim blogu. Zainstaluj wtyczkę Google Analytics for WordPress. Dzięki jej pomocy połączenie twojego konta googlowskich statystyk z blogiem będzie łatwe. Wchodzisz do ustawień wtyczki i na górze klikasz, żeby zostały połączone z twoim kontem, lub zaznaczasz „Manually enter your UA code” i wklejasz skopiowany wcześniej kod.

WAŻNE: Połącz swojego bloga ze statystykami jak najszybciej. One zbierają dane dopiero gdy je uruchomisz, a więc czym później to zrobisz, tym więcej danych stracisz. Dlatego nie czekaj, tylko zrób to teraz. Te dane są bardzo ważne, dzięki nim dowiesz się ile osób wchodzi na twojego bloga i skąd czerpiesz najwięcej ruchu. A to pozwoli na skuteczniejszą promocję twojego bloga. 

Jeżeli masz jakiś kłopot z podłączeniem statystyk do bloga wordpress, to koniecznie zostaw komentarz. Odpowiem tak szybko jak będę mógł.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge