dochodowe hobby – zarabiaj przez internet na czymś co lubisz

dochodowe hobby stworzone przy użyciu tagxedo.com
stworzone przy użyciu tagxedo.com

Dzisiaj coraz częściej widzę sformułowania typu “zarabiaj na swojej pasji”, ewentualnie dłuższa forma “zarabiaj na swojej pasji a już nigdy nie będziesz musiał pracować, bo praca przestanie być pracą” i takie tam. Jednak czy każdy tak może? Czy jednak do zarabiania potrzeba czegoś co można określić jako dochodowe hobby?

Często można słuchając tego popaść w paranoję, w której brak frajdy z pracy oznacza, że to nie jest praca dla Ciebie i powinieneś ją rzucić. Tymczasem w każdym biznesie zdarzają się gorsze chwile. Nawet jeżeli kochasz to co robisz, to:

 • albo są elementy, które mniej lubisz

 • albo najzwyczajniej w świecie czasem będziesz miał gorszy humor

Tak samo jak w związku – możecie się kochać, jednak to nie sprawi, że nie będzie gorszych chwil.

Czy musisz zarabiać na swoim hobby?

Szczerze – absolutnie nie! Równie dobrze możesz zarabiać w pracy, której nienawidzisz. Zresztą tak robi masa ludzi każdego dnia.

Przykłady?

Rodzice ustalili swojemu dziecku drogę życiową (a ono posłusznie ją przyjęło), ustalili że będzie ono adwokatem. Od małego był szkolony w tej dziedzinie i jest ekspertem. Skutek? Zarabia ogromne pieniądze, mimo że nienawidzi swojej pracy. Można? Pewnie, że można.

Drugi przykład, osoba ma tylko jedno hobby – zbieranie papierków po cukierkach i kolekcjonowanie ich. Próbowała zarabiać na tym hobby, jednak nie wyszło jej najlepiej (nie ma talentu artystycznego, by robić coś z papierków, jedyne co robi to je kolekcjonuje). Może dałoby się na tym hobby zarabiać, jednak nie wydaje mi się, żeby były to duże pieniądze.

Jak widać zarabianie na hobby nie jest koniecznością by mieć pieniądze. Rozglądając się wokoło można nawet stwierdzić, że to przywilej (a żeby dużo zarabiać pasji, to dobrze mieć dochodowe hobby).

Dochodowe hobby – dwa sposoby by wykorzystać to co lubisz do zarabiania

Są tak naprawdę dwie możliwości by wykorzystać hobby do zarabiania. Pierwsza wymaga tego byś miał dochodowe hobby. Natomiast druga (prawdopodobnie częściej wybierana) sprawia, że możesz mieć dowolne hobby.

Dochodowe hobby – gdy je masz, to wykorzystaj

To jest sposób w którym zarabiasz bezpośrednio na swoim hobby. Na przykład twoją pasją jest psychologia, to jesteś psychologiem. Lubisz konie i do tego uczyć innych, to uczysz innych jeździć konno itd. 

To jest świetny sposób, jednocześnie wiem, że hobby wszystkich osób nie jest dochodowe. Dodatkowo może się okazać, że twoje hobby wymaga dużych umiejętności by zarabiać (np. Piłka nożna), lub ma ogromną konkurencję (to akurat mniejszy problem).

Wtedy możesz skorzystać z drugiej opcji (zresztą dobrze byś z niej skorzystał gdy pierwsza jest niemożliwa, bo hobby jest bardzo potrzebne w życiu).

Zarabianie by móc rozwijać niedochodowe hobby

Możesz też wybrać drugą opcję, czyli zarabiasz na czymkolwiek i poza pracą rozwijasz swoje hobby. W ten sposób oprócz tego, że masz możliwość rozwijania swojej pasji, to prawdopodobnie polubisz swoją pracę, bo ona Ci to umożliwi.

Dobrze jest gdyby taka praca nie wymagała od Ciebie dużych nakładów energii i czasu (byś miał czas na swoje hobby), oraz by dawała dużo pieniędzy (byś mógł rozwijać swobodnie hobby). To są oczywiście moje dwa warunki. Pracować mało, zarabiać dużo – brzmi idyllicznie.

Jeżeli interesuje Ciebie drugi model wykorzystania hobby, to możesz zacząć zarabiać przez internet. Warto wykorzystać w tym celu różne systemy do zarabiania przez internet , np. Szmaragdową ligę

A Ty jak wykorzystujesz hobby do zarabiania?

8 thoughts on “dochodowe hobby – zarabiaj przez internet na czymś co lubisz

 1. Ja jednak wybieram bramkę numer jeden :-), staram rozwijać się w takim kierunku by zarabiać na swoim ulubionym hobby, choćby dlatego że wtedy nie muszę się zmuszać by to robić, a zarabianie pieniędzy jest niejako dodatkiem do tego hobby.

 2. Moim hobby są podróże rowerowe. Na razie udaje mi się zarobić parę złotych na moim blogu z PP Ceneo. Żyć z tego się nie da, jednak raz w roku mogę wypłacić kasę i pojechać na wyprawę w jakikolwiek zakątek świata. Zimą planuję uruchomić 3 -4 inne blogi. Na jeden z nich teksty już się piszą. Zobaczymy co z tego będzie.
  Marek Masalski ostatnio opublikował…Jaki rower trekkingowy kupić?

 3. Robienie tego co się kocha i otrzymywanie za to pieniędzy jest dla wielu spełnieniem marzeń. Często dzięki pasji ludzie rozwijają się w swojej dziedzinie i przy okazji zaczynają na tym zarabiać, spełniając się również zawodowo. Jednak niewielu ludzi może się cieszyć pracą, którą kochają. A szkoda. Zarabianie przez internet jest dla mnie przyjemnością. Na razie dopiero się rozwijam i zaczynam z nowym blogiem, który jest kolejnym krokiem ku lepszym zarobkom, ale sprawia mi to przyjemność. Nawet nie wiem kiedy się w to tak wkręciłam 🙂
  Xolinqa ostatnio opublikował…Zarabianie przez internet – sposoby zarabiania w internecie

 4. Dzieki 🙂 Żeby zarabianiać na programach partnerskich, ale też w żeby prowadzić bloga i pozycjonować go, potrzebne jest ciągłe uczenie się nowych rzeczy. Nawet jeśli wydaje sie, że już wszystko wiemy w danym temacie nagle okazuje się, że jest jeszcze mnóstwo rzeczy, których możemy się nauczyć. Podoba mi się to. Dla laików nawet pojęcie domeny jest obce. Potem zaczynaja się dokształcać i potrafią bez problemów założyć własnego bloga na płatnym hostingu, dowiadują się czym jest optymalizacja i krok po kroku potrafią coraz więcej.
  Xolinqa ostatnio opublikował…Co to są programy partnerskie i jak na nich zarabiać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge