Twórcze rozwiązywanie problemów – twórz własne okazje!

Każdy z nas ma problemy w swoim życiu. Czasem mniejsze, czasem większe. Dla niektórych problemem jest to, że nie mają za co przeżyć do końca miesiąca. Dla innych problemem jest to, że zarobili nie 100000 złotych, tylko 90000 (dla Ciebie to śmieszne, a dla innego to tragedia, zwłaszcza jeżeli ma 95000 zł kredytu do spłaty.). Dlatego ważne jest twócze rozwiązywanie problemów, które pomoże wyjść z opresji.

Gdy pojawia się problem przeszkoda to większość z ludzi stosuję się do „cudownych metod”. Na przykład, gdy są biedni i mają długi to wizualizują sobie jak są wolni finansowo i afirmują sobie „Jestem bogaty, jestem bogaty, jestem bogaty, jestem bogaty, jestem…”. Niestety skutek tych działań jest praktycznie niewidoczny. Najczęściej mijają tygodnie, miesiące, lata. Jednak problemy same nie znikają. Udawanie, że problem nie istnieje nie sprawi, że on zniknie.

Po drugiej stronie stoją pesymiści (czasem dumnie nazywający siebie „realistami”). Ich wersja mówienia do siebie brzmi mniej więcej tak: „Jestem do dupy. Nigdy nic mi się nie uda. Będę spłukany do końca życia”. Skutek jest taki, że również nic nie osiągają. Jednak dodatkowo są sfrustrowani, zirytowani, zdenerwowani i brakuje im wiary w siebie. Jednak zmian w życiu nie widać.

Co zatem zrobić by rozwiązać problemy?

Może się wydawać, że pierwsza postawa jest lepsza, przynajmniej jest się pozytywnie nastawionym do życia. Jednak czy zadowala Ciebie życie w iluzji? Czy nie wolałbyś zmienić swoje życia na lepsze?

Żeby to zrobić po pierwsze zrozum, że masz problem, przeszkodę na swojej drodze do celu. Zaakceptuj to. Inna postawa nic nie da, jedynie może zaszkodzić.

Wyobraź sobie, że jedziesz na spotkanie z partnerem biznesowym. Masz uzgodnić szczegóły wspólnej współpracy na następne kilka miesięcy. Jednak w pewnym momencie na drodze zauważasz ogromne drzewo, którego nie jesteś w stanie ominąć w żaden sposób. Jedyna możliwość to zawrócić i pojechać inną trasą. To jednak oznacza nadrobienie kilkunastu kilometrów i spóźnienie się co najmniej 30 minut na spotkanie.

Co w takiej sytuacji możesz zrobić?

Możesz przyjąć pierwszą postawę i udawać, że nic się nie stało. Po prostu zawrócisz i pojedziesz inną trasą, wmawiając sobie „na pewno zdążę na czas”. Ostatecznie jednak spóźniasz się na spotkanie i albo twojego rozmówcy już nie ma, albo jest zirytowany czekaniem na Ciebie.

Inną opcją jest druga postawa. Wtedy w tej sytuacji wyjdziesz, zaczniesz kopać, wkurzać się i krzyczeć „Znowu ja. Znowu ku**a ja. Czemu tylko mi się takie rzeczy przytrafiają?”. Prawdopodobnie poświęcisz kilka minut na denerwowanie się sytuacją. Następnie albo odwołasz spotkanie (bo nie będziesz widział innej opcji), albo dojdzie do niego, jednak Ty będziesz zirytowany i prawdopodobnie nic z tego nie wyjdzie.

Takie są skutki typowych metod podejścia. Jednak możesz również zaakceptować problem. Czyli gdy zauważysz drzewo na swojej drodze, to powiesz „Ok, jest drzewo na drodze. Muszę pojechać na około. Prawdopodobnie nie zdążę dojechać na zaplanowaną godzinę”.

„No i co to zmieni!!??” – pewnie teraz krzyczysz to do siebie. Zmieni to jedną rzecz – twoje podejście do problemu. Będziesz mógł przejść do drugiej fazy – twórczo rozwiązać problem.

Gdy wiesz na czym stoisz, to wiesz, że nie jesteś w stanie tego zmienić, jednak możesz odpowiednio zareagować. Gdy zgubisz 100 złotych to jesteś w stanie się cofnąć w czasie i to zmienić? Nie? No to zaakceptuj to i wykorzystaj technikę, którą nazywam

Twórcze rozwiązywanie problemów

Jeżeli chcesz zarabiać przez internet, prowadzić e-biznes to musisz opanować tą jedną technikę. Prawdopodobnie będą się na drodze do twoich celów pojawiały przeszkody. Dzięki niej unikniesz masy frustracji, irytacji oraz stresu. Jednocześnie będziesz działał i rozwijał się. Przejdziesz w ten sposób do strefy przejęcia kontroli i proaktywnej postawy.

Na czym polega ta technika? Zastanów się co jest dobrego i pozytywnego w obecnej sytuacji. Zastanów się jak możesz wykorzystać ją na swoją korzyść. Możesz w tym celu zadać sobie pytania „Co dobrego jest w tej sytuacji? Jaki jest pozytywny skutek tej sytuacji? Co mogę zyskać dzięki niej?”. Przykład do sytuacji z drzewem na drodze:

 • Dobrze, że to drzewo nie wywaliło się na mnie, gdy jechałem, bo bym nie żył.

 • Skoro muszę się spóźnić to zadzwonię do rozmówcy. Opowiem o tym co się stało i spróbuję załatwić sprawę przez telefon. Jeżeli mi się uda, to w przyszłości będę mógł załatwiać tego typu interesy na odległość, dzięki czemu zaoszczędzę masę czasu

 • Na przyszłość będę wiedział, żeby wyjeżdżać wcześniej. W ten sposób w takich sytuacjach będę mógł zareagować. Dzięki temu uniknę takich problemów, jeżeli będę musiał się spotkać z kimś mega ważnym (jeszcze ważniejszym niż teraz).

 • W przyszłości będę też wybierał pewniejsze trasy. Zastanowię się nad drogą którą jadę

Szukanie pozytywów gdy zgubiło się 100 złotych:

 • Dobrze, że zgubiłem 100 złotych a nie 1000 złotych. W przyszłości będę bardziej uważał na pieniądze, które mam.

 • Następnym razem będę wypłacał z konta tylko tyle pieniędzy ile potrzebuję

 • Nauczę się lepiej zarządzać pieniędzmi

 • Będę mógł zacząć każdego miesiąca odkładać 100 złotych – w końcu jeżeli teraz uda mi się przeżyć bez nich, to będę mógł to zrobić ponownie zrobić w przyszłości i w ten sposób zyskam 100 złotych każdego miesiąca.

Oczywiście możesz stwierdzić, ze to jedynie zwykłe gierki słowne, że nic nie dają. Jednak czy dobijanie się i stwierdzenie „jestem do niczego” coś Ci da? To tak jakbyś złamał sobie nogę, jednak potem świadomie złamał sobie drugą nogę i jeszcze do tego rękę. W końcu jak cierpieć to po całości.

Twórcze rozwiązywanie problemów to nie tylko gra słownarozwiązując problemy zastanów się co konkretnie zrobić

Ta technika to nie jest tylko pusta gra słowna (którą często są afirmacje, bo ludzie często mówią oklepane hasła typu „jestem bogaty”, nawet w nie nie wierząc). W tej technice powstają dla Ciebie gotowe sposoby do wdrożenia w życie. Zauważ, że odpowiedzi na te pytania dadzą Ci gotowe do zastosowania zmiany. „Następnym razem wyjechać wcześniej”, „Spróbować załatwić z klientem sprawę przez telefon” – gotowe rzeczy do zrobienia.

Żeby jeszcze bardziej ją wzmocnić użyj techniki zmiany w przyszłości. Gdy już będziesz miał pozytywne spojrzenie na problem, to zastanów się co możesz zrobić teraz, by zmienić sytuację i go wykorzystać. Napisz konkretne zadania rozbite na kroki np.

 1. Dzwonię do klienta i przepraszam go

 2. Wyjaśniam jaka jest sytuacji i przyznaję się do winy

 3. Pytam go o możliwość załatwienia sprawy przez telefon (jednocześnie tłumacząc, że wiem, że to burzy jego plany oraz mówiąc, że jeżeli chce to mogę przyjechać na spotkanie, tylko później)

Dzięki technice twórczego rozwiązywania problemów możesz maksymalnie wykorzystać swój problem do osiągania celów. Dzięki twoje problemy staną się dodatkowym napędem twojego rozwoju i sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge