Banalna i oczywista porada ze skutecznego rozwoju osobistego?

Rozwój osobisty to jeden z elementów osiągania sukcesu w biznesie. Czy tego chcesz czy nie, jeżeli się nie rozwijasz biznesowo, to prędzej czy później nastanie twój koniec. Chyba, że posiadasz świetnych partnerów, którzy dbają o twój biznes.

Jednocześnie rozwój osobisty w biznesie wiele osób ogranicza się do zdobywania nowej wiedzy. Sam kiedyś należałem do tej grupy. Zdobywałem mnóstwo wiedzy. O tym jak pisać, jak pozycjonować strony, jak budować skuteczny squeeze page. Cała masa praktycznej wiedzy.

Co więcej – większością tych informacji byłem zachwycony. Zwłaszcza gdy widziałem popierające je przykłady. Jednak zwykle żadnych zmian w biznesie nie wprowadzałem.  A przez to nowa wiedza w żaden sposób nie przekładała się na zyski.

Najprostszy sposób na ułatwienie rozwoju biznesowego

Większość kursów zawiera masę wiedzy. Część z niej potrzebujesz, a cześć nie – ciężko spotkać kurs, który wykorzystasz w 100%. Część informacji po prostu nie pokrywa się z twoimi celami.

A wskazówki i informacje często otoczone są masą treści i komentarza. To całkowicie normalne – dzięki temu lepiej rozumiesz wiedzę. Gdybyś dostał tylko kilka linijek tego co masz robić, to bardzo często nie wiedziałbyś jak to dokładnie ma wyglądać.

Jeszcze gdybyś miał duże doświadczenie w temacie, to może byś sobie poradził. Jednak jeżeli temat byłby dla Ciebie nowy, to w większości przypadków nie dałbyś sobie rady. Właśnie dlatego ten komentarz jest potrzebny. Jednak utrudnia on wykorzystanie wiedzy w praktyce. Gdy potem chcesz wrócić do danej książki, lub kursu, to najczęściej musisz przebijać się przez całą treść, albo stosy notatek.

Dlatego oprócz zwykłych notatek wypisuj sobie to co chcesz wprowadzić w życie z tego kursu.

Jak to zrobić dobrze?

Przede wszystkim gdy przerabiasz dane źródło wiedzy, to wypisuj z boku rzeczy, które możesz wprowadzić w życie. Zanotuj praktyczne wskazówki, które możesz zastosować u siebie. Potem z nich wybierzesz, te które faktycznie wykorzystasz.

Jeżeli jesteś na szkoleniu, bądź webinarze, to zanotuj koniecznie co trzeba zrobić by wykorzystać tę poradę u siebie. Jeżeli czytasz książkę, bądź oglądasz kurs, to zapisz stronę, lub minutę w której znajdziesz informację na temat tej porady. Dzięki temu w przyszłości łatwiej znajdziesz informacje na ten temat.

To tyle ze zbierania informacji, teraz przechodzimy do części bardziej praktycznej. Na początku zastanów się gdzie konkretnie zastosujesz tę wskazówkę i po co. Jakich rezultatów od jej wykorzystania oczekujesz.

Potem określ co konkretnie, krok po kroku musisz zrobić. Czasem to będzie po prostu wykonanie instrukcji omówionej na kursie, jednak czasem musisz zrobić dodatkowe rzeczy, np. kupić jakiś program, założyć gdzieś konto.

Gdy już to masz, to określ DOKŁADNIE I KONKRETNIE kiedy wykorzystasz daną technikę. Najlepiej jeżeli każdy krok zaplanujesz na konkretny dzień.

Na koniec ustal sposób pomiaru efektów.

A potem po prostu zrealizuj plan. A gdy wybije data końcowa to sprawdź jakie efekty dało wykorzystanie tej wiedzy w praktyce.

W skrócie:

  1. Podczas zdobywania wiedzy notuj to co uważasz, że przyda Ci się w praktyce
  2. Zanotuj i określ co konkretnie masz zrobić.
  3. Zrób z tego listę zadań do zrobienia (krok po kroku co musisz robić)
  4. Określ DOKŁADNIE i KONKRETNIE kiedy i gdzie wykorzystasz daną wiedzę
  5. Zrealizuj plan
  6. Ustal jaki dało to efekt i wyciągnij wnioski

To tyle – wykorzystaj ten prosty schemat by wykorzystywać wiedzę biznesową w praktyce. Pamiętaj, że lepiej z kursu wykorzystać jedną wskazówkę, niż zachwycić się całością i nie wykorzystać nic.

2 thoughts on “Banalna i oczywista porada ze skutecznego rozwoju osobistego?

  1. Największym problem większości ludzi jest sposób myślenia o zarabianiu przez internet. Sam nie rzadko spotykam się z ludźmi, których uczę jak to nastawienie zmienić i jak zacząć zarabiać przez internet. Podstawą jest to jak się zaczyna i z kim ponieważ 95% ludzi źle się za to bierze od początku i zrażają dodatkowo trzeba ich uczyć aby obierali cele (najlepiej jest je sobie spisać na kartce) krótkofalowe i te długo falowe no i konsekwencji w dążeniu do celu. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge