Poziomy „wtajemniczenia” – jaki mają związek z blogowaniem?

Potrafisz czytać? Pływać? Jeździsz samochodem? Rowerem? A może umiesz jeździć na łyżwach? Jeżeli tak, to z pewnością wykonywanie tych czynności jest dla Ciebie łatwe. Nawet już nie zastanawiasz się jak to robisz, tylko po prostu to robisz.

Tak samo jest praktycznie ze wszystkim. Nawet z wiedzą – zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego jak dużo wiemy, a tylko z tego ile jeszcze nie wiemy. Istnieje wiele rzeczy, które są dla Ciebie oczywiste, np. to że stolicą Francji jest Paryż, to jak wyznaczać cel. Pewnie masz przekonanie, że wszyscy to wiedzą. Jednak wiele osób nie ma o tym pojęcia…

Pamiętaj o tym gdy się rozwijasz

Gdy rozwijasz się w jakiejś dziedzinie, to na początku z łatwością znajdziesz całą masę nowej i ciekawej wiedzy. Jednak z czasem, z każdym tygodniem zaczniesz zauważać, że wiesz coraz więcej. I coraz więcej informacji, które kiedyś dla Ciebie były nowością, stało się oczywistością.

Na każdym kolejnym poziomie jest coraz mniej osób
Na każdym kolejnym poziomie jest coraz mniej osób

Gdy czytasz informacje, które już znasz, to nie krytykuj za to autora – ciągle jest wiele osób, które tego nie wiedzą i skorzystają właśnie na takiej wiedzy.

Tak naprawdę przejście z pozoru „wiem zero”, na poziom początkujący, a nawet średnio-zaawansowany jest proste. Jednak wejście na poziom bardzo dobry, albo ekspercki jest o wiele trudniejsze.

Im lepsza wiedza i bardziej profesjonalna, tym jest trudniej dostępna i często droższa.

Wykorzystaj to w blogowaniu

Nie musisz znajdować się na szczycie piramidy by pomagać innym i ich uczyć. Wystarczy, że wejdziesz na poziom początkujący i już znajdziesz wiele porad, dla wszystkich osób, które znajdują się na poziomie „wiem zero”. Poza tym zawsze możesz trafiać do ludzi z tego samego poziomu co Ty – dzielić się swoimi doświadczeniami, przeżyciami, pomysłami na wejście na kolejny poziom.

Najważniejsze byś nie udawał, że jesteś na wyższym poziomie, niż faktycznie się znajdujesz. Ludzie (szczególnie Ci z wyższych poziomów) z łatwością zauważą Twoje udawanie. Dlatego szczerość to najbezpieczniejsza droga.

Jednocześnie nie przekreślaj swoich szans na to, że możesz pomóc innym tylko dlatego, że wiesz mniej niż eksperci. Z pewnością znajdzie się wiele osób, które wiedzą więcej niż Ty. Jednak prawdopodobnie jeszcze więcej osób znajduje się na tym samym, lub niższym poziomie. A fakt, że Ty jesteś tylko trochę lepszy od nich może zadziałać na twoją korzyść, bo nie ma takiej różnicy w poziomie wiedzy między wami i oni łatwiej Ciebie zrozumieją.

Blogowanie poprawia rozumienie wiedzy

To kolejny aspekt blogowania, dzięki któremu zyskasz jeszcze bardziej. Dzięki temu, że blogujesz i starasz się przekazać swoją wiedzę innym, to sam lepiej rozumiesz temat o którym piszesz.

Żeby opisać np. to jak wyznaczać cele, sam musisz zrozumieć ten temat bardzo dobrze. Inaczej albo będziesz musiał coś skopiować (niemal słowo, w słowo – bez refleksji), albo napiszesz głupoty w tekście, a wpisu nikt nie zrozumie.

Ponadto pisząc bloga zyskujesz dodatkową motywację i powód by się rozwijać w temacie o którym blogujesz. A gdy zdobywasz informacje, to nie zaspokajasz się nimi, tylko chcesz je pogłębiać. Dlatego gdy zaczniesz blogować na jakiś temat, to nie tylko utrwalasz wiedzę, którą już masz, ale łatwiej wchodzisz na kolejne poziomy rozwoju.

Jeżeli wpis Ci się podobał, to udostępnij go znajomym 😉 A w komentarzu napisz co Ty sądzisz o tematach poruszonych we wpisie i jakie masz doświadczenia z nimi związane.

6 thoughts on “Poziomy „wtajemniczenia” – jaki mają związek z blogowaniem?

  1. Zdecydowanie blogowanie poprawia i ugruntowuje wiedzę blogującego. Sam tego doświadczam właściwie na co dzień. Przelewanie słów, że się tak wyrażę, na papier niezwykle pomaga w odpowiednim „ułożeniu” sobie informacji w głowie. Zdarzyło mi się już kilka razy, że tylko mi się wydawało, że coś dokładnie wiem i rozumiem, a braki wyszły właśnie w momencie, w którym próbowałem tę wiedzę komuś przekazać w artykule…
    sollyth ostatnio opublikował…Przegląd zdjęć z gli­wic­kiej edy­cji Mobile Photo Trip 15/16

  2. Zdanie, które do mnie osobiście dotarło „Na każdym kolejny poziomie jest coraz mniej osób”, zaraz pod rysunkiem. Rzeczywiście to prawda, a zwróciłem na nie uwagę w kontekście przemyśleń, czy aby internet to na pewno działka dla mnie, bo czasem przychodzą wątpliwości patrząc na tych, którzy już są wysoko.

    Tak jak piszesz – autentyczność, naprawdę ważna sprawa, jeśli chcieć budować coś naprawdę sensownego na lata. Widziałem już niejednokrotnie, jak Ci którzy coś mówią/obiecują publicznie w sieci są później poddawani bezwzględnej krytyce, jeśli coś idzie nie tak jak obiecane. Żeby tak nie musiało się dziać, myślę że etyka jest niezbędna, bo choć etycznie to nierzadko „dłużej i ciężej”. Ale to może jakiś punkt zaczepienia dla Ciebie na kolejny wpis 😉

  3. Blogowanie to trudny kawałek chleba. Oczywiście mówię tu o dobrym, profesjonalnym blogowaniu. Szczególnie akapit ostatni pt”Blogowanie poprawia rozumienie wiedzy” jest ważny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge