Podstawy pozycjonowania – od czego zacząć przygodę z SEO?

Żeby zdobyć wysokie pozycje w google musisz znać podstawy pozycjonowania
Żeby zdobyć wysokie pozycje w google musisz znać podstawy pozycjonowania

Jeżeli jesteś blogerem i chcesz sprowadzić duży ruch na swoją stronę to powinieneś lepiej poznać pozycjonowanie. To nie jest co prawda konieczne by mieć duży ruch na blogu. Jednak jeżeli znasz chociaż podstawy pozycjonowania, to łatwiej zdobędziesz wysokie pozycje w google. A to sprawi, że ruch na blogu będzie większy.

Podstawy pozycjonowania – o co w tym chodzi

Od razu uprzedzę Ciebie, że piszę z perspektywy blogera a nie pozycjonera (którym nie jestem). Dlatego też opiszę tutaj trzy procesy jakie według mnie stanowią podstawę pozycjonowania.
Według mnie kluczowe, by zdobywać wysokie pozycje jest:
 • Dobre zoptymalizowanie bloga (pod kątem technicznym np. szybkie ładowanie strony)
 • Dobre zoptymalizowanie bloga (treści, która na nim jest)
 • Zdobywanie wartościowych linków
I według mnie te trzy procesy stanowią podstawy pozycjonowania. Pierwszy z nich robisz raz, a dobrze (potem wprowadzasz jedynie poprawki), natomiast dwa kolejne musisz robić cały czas. W ten sposób twój blog będzie stale zdobywał coraz wyższe pozycje na kolejne słowa kluczowe

Techniczna optymalizacja bloga

Ten temat opanowałem najmniej ze wszystkich trzech. Być może dlatego, że posiadam blog wordpress, a tutaj wiele (według mnie większość) jest robiona za mnie. Blogi wordpress są szybkie (pod warunkiem, że nie zawalisz ich zbędnymi wtyczkami i masz dobry hosting).
Natomiast jeżeli miałbym Ci dać jakieś rady, to w tym punkcie sprawdź:
 • Jak szybko ładuje się twój blog
 • Sprawdź bloga w google insights
 • Sprawdź jak blog wygląda na telefonie (czy jest responsywny)
 • Ogólnie zwróć uwagę na szablon bloga – czy wygląda ładnie i estetycznie
 • Sprawdź czy korzystasz z każdej wtyczki, którą masz zainstalowaną i włączoną
I według mnie to tyle jeżeli chodzi o podstawy pozycjonowania. Z pewnością jeżeli znasz się na programowaniu, HTML to będziesz potrafił w tym punkcie o wiele więcej zrobić. Jednak jeżeli jesteś po prostu blogerem, to tamte pięć punktów da Ci dużo.

Podstawy pozycjonowania to przede wszystkim optymalizacja artykułów

Kiedyś czytałem, że do zdobycia wysokich pozycji na niszowe frazy kluczowe wystarczą same artykuły i nie potrzeba nic więcej. Jednak osobiście się z tym nie zgadzam. Być może wybierałem złe słowa kluczowe, jednak mi sama optymalizacja nigdy nie wystarczyła.
Jednocześnie optymalizacja artykułów według mnie stanowi prawdziwy rdzeń i fundament pozycjonowania. Jeżeli przeprowadzisz ją dobrze, to będziesz potrzebował o wiele mniej linków – pozycje po prostu będziesz zdobywał szybciej.
Jeżeli chodzi o optymalizację artykułów, to zadbaj:
 • By słowo kluczowe znalazło się w tytule wpisu
 • O słowo kluczowe w przynajmniej jednym nagłówku
 • O odpowiednią ilość słów kluczowych w treści (jedno na 100 słów to według mnie minimum. Jednocześnie nie przesadzaj – tekst musi być czytelny)
 • O obrazki (które w opisie alt będą posiadały słowo kluczowe)
 • O czytelność tekstu (podział na akapity, nagłówki, stosowanie pogrubień, wypunktowań)
I ostatni punkt odgrywa równie dużą rolę jak poprzednie. W pozycjonowaniu nie chodzi tylko o zdobycie wysokich pozycji. Musisz ciągle pamiętać o swoim czytelniku – on jest najważniejszy.

Linkowanie bloga

Ostatni element podstaw pozycjonowania to zdobywanie linków prowadzących do Twojego bloga. Jednak zanim się za to zabierzesz zadbaj o dwa poprzednie punkty – one stanowią prawdziwe podstawy pozycjonowania. Jeżeli dobrze je przeprowadzisz, to nie będziesz potrzebował ogromnej liczby linków by zdobyć wysokie pozycje.
A gdy już wiesz, że twój blog jest zoptymalizowany, to zacznij zdobywać linki do niego. Kieruj się w tym jedną zasadą – mają być naturalne. Zawsze gdy masz wątpliwość co do linku zadaj sobie pytanie „czy przeciętny Jan Kowalski zrobiłby coś takiego, gdyby nie miał zielonego pojęcia, że istnieje coś takiego jak SEO”. Jeżeli odpowiedź brzmi „nie”, to nie dodawaj linku. Według mnie przeciętna osoba zdobywałaby linki przede wszystkim:
 • Z komentarzy (w końcu jest blogerem, więc czyta inne blogi, więc komentuje)
 • Z Social Media
 • Z for dyskusyjnych
 • Pisząc artykuły na inne blogi, strony
 • Lub dodając tam z czego korzystała zanim założyła bloga np. do profilu na jakiejś stronie
Jednak przeciętna osoba raczej nie będzie dodawała linka tam gdzie popadnie, albo dodawała strony do wielu katalogów. No bo po co? Doda do kilku najciekawszych i to powinno wystarczyć.
I jeżeli chodzi o podstawy pozycjonowania to tyle. Wiem, że tutaj nie znalazłeś jakiejś tajemnej wiedzy, jednak pozwoli Ci ona wyruszyć w świat SEO. Jeżeli chcesz więcej takich wpisów to daj znać w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge