Planowanie biznesu internetowego – jak daleko to zrobić?

Planowanie biznesu jest ważne, pozostaje pytanie jak daleko to robić.
Planowanie biznesu jest ważne, pozostaje pytanie jak daleko to robić.

Planowanie biznesu pomaga odnieść sukces. Ta zasada działa bez względu na to czy prowadzisz biznes fizyczny, czy internetowy, czy po prostu jesteś blogerem. A gdy chcesz zaplanować biznes to często spotkasz różne rady. Wiele z nich jest sprzeczna ze sobą. Ja na przykład często słyszałem poradę brzmiącą w skrócie „planuj długoterminowo”.

Osobiście jednak uważam, że dla osób, które zaczynają swoją przygodę z zarabianiem online taka porada nie jest najlepsza. Dla nich często zaplanowanie całego miesiąca w przód jest ogromnym wyzwaniem.

Brak wiedzy i doświadczenia utrudnia planowanie biznesu

Z tymi dwoma problemami muszą często się uporać osoby, które zaczynają biznes internetowy. Jeżeli też  Ci tego brakuje, to zauważysz, że zrobienie nawet prostego planu stanie się trudne.

Nie wiesz ile czasu zajmują Ci działania. Czasem znajdziesz informacje ile zajmują one innym. Jednak nie wiesz ile Ty je wykonasz. Z działaniem jest jak np. z bieganiem. Jedna osoba przebiegnie 100 metrów w 8 sekund, a druga w 12 sekund. Tak samo założenie bloga jednej osobie zajmie godzinę, innej 5 godzin, a jeszcze innej 20 minut.

To utrudnia skuteczne planowanie. A do tego dochodzi jeszcze brak wiedzy. I gdy wtedy zadajesz sobie pytanie „Co będę robił za dwa miesiące”, to pojawia się pustka. Nie masz zielonego pojęcia co w ogóle mógłbyś robić.

A skoro zaplanowanie tylko dwóch miesięcy stanowi problem, to co powiedzieć o roku, albo dłuższym okresie czasu?

A czasem słyszałem ludzi, którzy radzili by planować kilkanaście lat do przodu…

Dalekie wizje przerażają

Nie zarobiłeś jeszcze ani grosza, a zastanawiasz się o tym jak zarabiać milion złotych miesięcznie online i próbujesz to zaplanować. Ogrom pracy, który Cię czeka łatwo przytłacza. Dodatkowo nie wiesz co musisz zrobić przez większość drogi – planowanie biznesu w takiej sytuacji staje się trudne.

Często nawet sama wizja tej zmiany przytłoczy Cię. Zaczniesz sobie wyobrażać, że musisz użerać się z setkami, albo i tysiącami klientów. Że musisz stworzyć systemy, które to wszystko sprawnie utrzymają, a każda awaria takiego systemu będzie Ciebie kosztowała grubą kasę.

Dodatkowo co Ty z tym wszystkim zrobisz? Na co wydasz te pieniądze? Jeżeli się zastanowię to nie wiem na co miałbym wydać 10.000 każdego miesiąca. A kiedyś ustalałem sobie o wiele większe kwoty jako cele.

Takie złe myśli prędzej, czy później Ciebie dopadną. A Ty zaczniesz się zastanawiać „co wtedy”. I tutaj po raz kolejny da się we znaki brak wiedzy i doświadczenia – nie znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Co najwyżej będziesz mógł zadowolić się odpowiedziami w stylu „jakoś to będzie”, albo „będę się tym martwił potem”.

Bliskie wizje są łatwiejsze do realizacji?

O wiele łatwiej wyobrazisz sobie, że zarabiasz 1000zł przez internet, niż 1 000 000zł. To całkowicie normalne. Będziesz też w stanie łatwiej przewidzieć przeszkody, które staną Ci na drodze. A sama wizja posiada mniej elementów, które przerażają. Dlatego planowanie biznesu zacznij od krótszych okresów.

Do tego taki cel łatwiej zrealizować, szybciej znajdziesz informacje potrzebne by go osiągnąć. Do tego osób, które zarobiły 1000zł przez internet znajdziesz o wiele więcej. To oznacza więcej źródeł wiedzy.

Ponadto dodatkowy 1000zł nie ponosi za sobą aż tak wielu konsekwencji jak dodatkowy milion. Jesteś w stanie przewidzieć jak twoje życie będzie potem wyglądać i  jak sobie z tym poradzisz.  Dzięki temu mniej się boisz, a jeżeli pojawi się strach, to łatwiej go pokonasz.

Wolisz robić planowanie biznesu na dłuższe, czy krótsze okresy? W komentarzu podziel się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na ten temat.

4 thoughts on “Planowanie biznesu internetowego – jak daleko to zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge