Pisanie tekstów na bloga ręcznie – warto?

Ręcznie napisany wpis nie wygląda pięknie, ale jego pisanie daje ciekawe przeżycia
Ręcznie napisany wpis nie wygląda pięknie, ale jego pisanie daje ciekawe przeżycia

Komputery otaczają nas każdego dnia. Prawdopodobnie codziennie piszesz setki (albo i tysiące) słów na komputerze, telefonie, tablecie. Jeżeli prowadzisz bloga to raz na jakiś czas siadasz i stukasz w klawiaturę.

Prawda?

To wygodny i szybki sposób pisania. Możesz rozwinąć tę umiejętność i dojść do kilkuset znaków na minutę. Wtedy napisanie wpisu na komputerze zajmie Ci 20-30 minut.

Jak często piszesz ręcznie?

Kiedy ostatnio napisałeś coś w ten sposób? Mam na myśli coś dłuższego, a nie kilka zdań, lub swój podpis.

Odkąd chodzę na studia zdecydowanie mniej czasu spędzam przed komputerem, bo po prostu nie mam go przy sobie. Żeby nie tracić czasu na początku głównie czytałem i nie zajmowałem się niczym twórczym.

Jednak po pewnym czasie chciałem napisać coś na bloga w ciągu dnia. Próbowałem pisać na telefonie, tablecie. Jednak tworzenie tekstów w ten sposób jest niewygodne. Albo musisz trafiać w bardzo małe przyciski, albo użyć metody „swype”, która nie zawsze działa idealnie.

To często prowadzi do błędów. Po pewnym czasie je akceptujesz, bo nie chce Ci się poprawiać każdej literówki.

W tej sytuacji wypróbowałem pisania ręcznego (swoją drogą ten wpis powstaje w ten sposób). Bałem się tego, bo moje pismo przypomina bardziej hieroglify, niż litery.

Pisanie bloga ręcznie – wady i zalety

Największą wadą jest prędkość. Wystarczy, że regularnie ćwiczysz pisanie na klawiaturze i staje się ono szybkie. Pisanie ręczne jest o wiele wolniejsze.

Co najgorsze – ciężko jest przyśpieszyć. Gdy ja starałem się szybko pisać, to moje pismo przestawało być czytelne. Z komputerem nie ma tego problemu. Każda litera wygląda idealnie.

Dodatkowo pisząc na komputerze wystarczą Ci trzy skróty klawiaturowe – ctrl+a, ctrl+c, ctrl+v i już masz tekst na swoim blogu. W przypadku tekstu napisanego ręcznie musisz poświęcić czas na przepisywanie. Im brzydziej piszesz tym bardziej męczące to zajęcie.

Dodatkowo pisząc ręcznie istnieje ryzyko, że utracisz swoją treść. Czasem zgubi Ci się kartka, czasem nie będziesz mógł siebie rozczytać…

Jak widzisz sporo wad ręcznego pisania wpisów. Czy są jakiekolwiek zalety?

Przede wszystkim spróbujesz czegoś nowego. Zamiast przelewać swoje myśli na ekran komputera, przelejesz je na kartkę papieru.

Na mnie ta zmiana wywołała bardzo pozytywne doświadczenie. Zacząłem formować swoje myśli w inny, bardziej przemyślany sposób. Odniosłem wrażenie, że moje teksty stają się bardziej dojrzałe, konkretne.

Wolniejsze tempo pisania sprawiło, że zdania zyskały większy sens. Dzięki temu, że nie napisałem w ciągu kilku sekund wszystkich słów, to w trakcie pisania znajdywałem inne wyrazy, które lepiej oddają moje myśli.

Ponadto mi osobiście wydaje się, że pisanie ręczne wpływa pozytywnie na kreatywność i jakość tekstu. Starasz się oszczędzać słowa, by nie męczyć się z długim pisaniem. Dzięki temu tekst zawiera mniej lania wody, a więcej konkretów.

Dlatego dziś z pewnością rana jakiś czas będę pisał coś ręcznie. A co to będzie – wpis, mail, czy coś innego. Tego nie wiem, jednak na pewno chcę czasem odejść od komputera i być sam na sam z kartką papieru i długopisem.

A jakie są twoje doświadczenia z pisaniem ręcznym? Piszesz czasem w ten sposób, czy może używasz tylko komputera.

12 thoughts on “Pisanie tekstów na bloga ręcznie – warto?

  1. Fakt, to ogromna zaleta pisania na komputerze. Zwłaszcza, jeżeli ktoś ma z tym problemy. Na szczęście przepisując teksty i tak sprawdzimy ich ortografię 😉

   Dobrze, że zwróciłeś uwagę na problem rozwoju technologicznego, bo łatwo stać się leniwym przez nadmierne ufanie technologii. A jeżeli nie pracujemy nad sobą, to tracimy pewne umiejętności. Jednak świadomość tego problemu pozwala mu zapobiec 😉
   Hubert Oleszczuk ostatnio opublikował…Jaki darmowy program do pisania wybrać?

 1. Moje pierwsze teksty powstawały na papierze. Później stwierdziłem, że po co mam pisać to samo po dwa razy. Za dużo roboty. Bardzo często jednak biorę długopis w rękę i wypisuję sobie wszystko, co chciałbym opublikować w najbliższym czasie. Bardzo pomaga to w organizacji i daje mi poczucie, że nie jestem w kropce i nie brakuje mi tematów 😉
  Mateusz ostatnio opublikował…Kilka pomysłów na zarobek przed świętami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge