Pewność siebie w biznesie – po co Ci ona i jak ją rozwijać?

Pewność siebie w biznesie sprawia, że się wyróżniasz
Pewność siebie w biznesie sprawia, że się wyróżniasz

Ostatnio pisałem o wierze w to co robisz. Ten wpis przeczytasz tutaj. Dzisiaj pogłębiamy ten temat i przejdziemy do pewności siebie.

Pewność siebie to cecha, która ułatwia praktycznie wszystko. Budowanie związku, tworzenie zdrowych relacji, sprzedaż, marketing, naukę, zdawanie egzaminów, prowadzenie biznesu. Dzisiaj skupimy się na tym ostatnim punkcie.

Pewność siebie w biznesie

Pamiętaj, że nie trzeba ukończyć studiów z psychologii, by móc rozpoznawać postawy ludzi. Większość osób ma coś takiego w sobie, że po chwili wyczuwa czy dana osoba jest pewna siebie, czy nie.

Twój klient szybko rozpozna, czy wierzysz w swój produkt, czy jesteś pewny swego. Jeżeli nie, to twój autorytet w jego oczach spada. Z resztą zastanów się od kogo Ty wolisz kupić:

 • Osoby, która mówi głośno i wyraźnie. Gdy zadasz jej pytanie, to odpowiada na nie konkretami. Nie unika kontaktu wzrokowego, jest wyprostowana. Gdy nie zna odpowiedzi na jakieś pytanie, to nie odwraca wzroku, tylko rozmawia z Tobą dalej.
 • Od osoby, która mówi cichym głosem, zastanawia się jakiego słowa użyć. Gdy zadasz jej pytanie, to peszy się i zastanawia się jak odpowiedzieć. Masz wrażenie, że używa gotowych i wyuczonych formułek. Unika kontaktu wzrokowego jak tylko się da – najczęściej patrzy się w podłogę.

Ja wybrałbym sprzedawcę pierwszego. A Ty?

Na co konkretnie wpływa pewność siebie w biznesie?

W zasadzie to na wszystko, bo gdy jesteś pewny tego, że osiągniesz sukces, że możesz to zrobić to działasz zupełnie inaczej. Nie boisz się ryzyka, nie zastanawiasz się ciągle co może pójść nie tak. Nie tworzysz setek planów awaryjnych. Zamiast tego po prostu realizujesz wcześniej ustalony plan.

Natomiast jeżeli miałbym wyznaczyć kilka obszarów biznesowych, to według mnie najważniejsze trzy:

 • Promocja swojego biznesu. Nie boisz się tego co pomyślą o Tobie inni. Nie zastanawiasz się nad tym, czy spodoba się to twoim znajomym czy też nie. Nie przejmujesz się ciągle tym jak ktoś zareaguje na twoją działalność. Zamiast tego po prostu konsekwentnie promujesz swój biznes, bo znasz jego wartość.
 • Sprzedaż. Każdy biznes w mniejszym, lub większym stopniu opiera się na sprzedaży. Całe życie się na tym opiera. Pewni siebie ludzie odniosą tutaj większe sukcesy. Nie dadzą się łatwo zdominować w rozmowie. Zrobią dobre pierwsze wrażenie. A dzięki temu łatwiej odniosą oczekiwane rezultaty.
 • Współpraca z innymi. Jeżeli nie będziesz pewny siebie, to część osób zacznie to wykorzystywać. Ty nie docenisz swojej wartości, przez to nie zaproponujesz warunków, których oczekujesz. Zamiast tego zgodzisz się na przeciętne warunki współpracy.

Pułapka pewności siebie

Jak wiele narzędzi pewność siebie również skrywa pułapkę. Jest nią zbytnia, przesadzona pewność siebie. Najczęściej będzie ona skutkiem ślepego pozytywnego myślenia. Jeżeli zaczniesz sobie wyobrażać jak idziesz w kierunku swojego sukcesu a na drodze nie ma żadnych przeszkód, to możesz w to uwierzyć.

I taka zbytnia pewność siebie, niepoprana żadnymi faktami sprawi, że wywalisz się na pierwszej lepszej przeszkodzie. Albo (co jeszcze gorsze) zaczniesz ignorować wszelkie trudności i problemy, twierdząc że jakoś to będzie. One zaczną się kumulować. A gdy przyjdzie odpowiedni czas, to uderzą w Ciebie ze zdwojoną siłą.

Ponadto zbytnia pewność siebie sprawia, że przeceniasz swoje możliwości. Mimo że nie masz zielonego pojęcia o marketingu, czy pozycjonowaniu, to zaczynasz to robić. Efekty najczęściej się nie pojawią.

Co zrobić w tej sytuacji? Rozwijaj pewność siebie racjonalnie – w oparciu o fakty

Zacznij od rozwoju wiary w biznes. Wybierz taki rodzaj działalności, w który wierzysz. Jeżeli już prowadzisz biznes (albo chcesz osiągnąć osobisty sukces), to zastanów się nad czym musisz popracować by zwiększyć wiarę.

Gdy już pojawi się wiara, to rozwój pewności siebie stanie się łatwiejszy. Teraz określ jakich cech i zasobów potrzebujesz by osiągnąć sukces. Następnie oceń w jakim stopniu zaspokajasz je teraz.

W ten sposób zdobędziesz łatwe rozeznanie między sytuacją obecną, a docelową. Dowiesz się, że potrzebujesz np. umiejętności przemawiania na scenie na poziomie 8 (w skali od 0 do 10), a teraz wynosi ona 3.

Do planu osiągnięcia swoich celów dołącz plan rozwoju potrzebnych umiejętności, oraz zdobywania potrzebnych zasobów. W ten sposób zaczniesz rozwijać i zwiększać swoją pewność siebie każdego dnia. Ponadto warto, żebyś prowadził dziennik sukcesu i kontrolował efekty. Te dwa ćwiczenia dadzą Ci więcej korzyści, niż tylko rozwój pewności siebie.

W skrócie:

 1. Rozwiń wiarę w swój biznes
 2. Określ jakich cech i zasobów potrzebujesz, oraz porównaj je z obecną sytuacją
 3. Zaplanuj plan rozwoju cech i zdobywania zasobów

A potem po prostu działaj.

W komentarzu podziel się swoją opinią na temat znaczenia pewności siebie w biznesie, oraz sposobami jakie znasz na jej rozwój.

4 thoughts on “Pewność siebie w biznesie – po co Ci ona i jak ją rozwijać?

 1. Gdy nabierzemy pewności siebie, to cecha ta przyda się także w codziennym życiu. Nie tylko w biznesie będziemy mieć ułatwiony start, rozmowy i negocjacje. Całe życie będzie prostsze i bardziej do opanowania.
  Oczywiście nie wolno jest popadać w przesadę i patrzeć na świat przez różowe okulary. Lepiej jasno wyznaczać sobie cele ze zdrowym podejściem zakładającym że większość z nich uda się osiągnąć a zdarzające się porażki będą tylko lekcją.
  Paweł ostatnio opublikował…Czy mogę odwołać bankowe polecenie zapłaty?

 2. Ważnym pytaniem, według mnie jest pytanie o własny cel. Jeśli celem jest biznes sam w sobie lub cel zwany szumnie „sukces” to coś jest nie tak. Będziemy frustratami goniącymi za sloganem. Należy pamiętać, że sukces to nie „sukces” i nie każdy musiy mieć bizines przynoszący 20 k miesięcznie. Jeśli jednak znajdziemy swoją branżę, w której się realizujemy i którą się pasjonujemy- nie trzeba trików, aby być pewnym siebie, prawda nas poprowadzi – jakby naiwnie to nie brzmiało… Zresztą witać po gwiazdach filmowych/muzycznych/(wklej co chcesz), ile tak naprawdę przynosi szczęścia realizacja odgórnie narzuconego sukcesu.
  Adam ostatnio opublikował…Wzrost gospodarczy kraju a zadowolenie z życia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge