Perfekcjonizm – złota kula u nogi w zarabianiu przez internet

Dolar - symbol perfekcjonizmu czyli złotej kuli u nogi w zarabianiu przez internet
Autorem jest digitalart

Często mówi się, że w dzisiejszym internecie jest mnóstwo syfu, że wiele blogów jest robiona na odwal. Faktycznie patrząc na niektóre blogi łatwo zauważyć, że są po prostu zrobione byle jak (podobnie jest z kursami). Odpychają one internautę – po pierwsze wyglądem, po drugie treścią.

Jednak jest również przeciwność olewania i dna. Wiele osób uważa ja za dobrą, jednak jeżeli mowa o biznesie – dla posiadacza tej cechy jest zabójcza. Wiesz o czym mówię? O perfekcjonizmie. Blogi perfekcjonistów często nawet nie ujrzą światła dziennego, w najlepszym przypadku baaardzo ciężko będzie je znaleźć.

Za sprawą perfekcjonizmu możesz zrobić świetne rzeczy. Jednocześnie on zabija twój biznes. Szczególnie w świecie internetu, który bardzo szybko się zmienia. Wiem, co mówię – sam muszę często walczyć z chęcią perfekcjonizmu.

Jak Perfekcjonizm zabija twój biznes

„Ale jak to? Przecież dzięki niemu powstaną prawie idealne rzeczy.” Część osób nie wierzy, że perfekcjonizm jest przeszkodą. Jednak porównajmy 3 osoby:

 1. Pierwsza – olewacz. Robi rzeczy byle jak – najszybciej jak się da, byle było. Robi półtorej godzinny kurs w 2 godziny.
 2. Druga – o zdrowym podejściu. Szuka złotego środka – robi dobrze, jednocześnie rozumiejąc, że pojawią się błędy. Załóżmy, że ten sam kurs zrobi w 4-12 godzin.
 3. Trzecia – perfekcjonista. Chcę stworzyć idealny kurs. Czas – 50 godzin, albo i więcej (o ile w ogóle go ukończy)

Skutek jest prosty:

Pierwsza osoba skończy kurs. Większość klientów przekona się o jego jakości i już będzie miała zniszczoną reputację. Osiągnie co najwyżej jednorazowy sukces.

Druga osoba – sprzedaje kurs i na nim zarabia.

Trzecia osoba – ciągle pracuje nad kursem, albo jeszcze jest w fazie planowania i udoskonalania kursu. Ewentualnie skończyła już pierwszą wersję kursu, ale stwierdziła, że jest słaba i zaczęła wszystko od nowa.

Odsuń swój perfekcjonizm na bok

Jeżeli twoim celem jest realne zarabianie w internecie, to musisz odłożyć swój perfekcjonizm na bok. Jest on przeszkodą do osiągania prawdziwych dochodów. Podczas gdy ty ciągle będziesz robił jeden wpis, jeden produkt twoja konkurencja będzie już miała dwa, albo i więcej wykonanych, i będzie z nich czerpać dochody.

Perfekcjonizm jest jak złota kula u nogi w drodze po prawdziwy skarb. Dlaczego?

Wydaje on się czymś świetnym – jak złota kula. Jednak powstrzymuje Ciebie przed dojściem do prawdziwego skarbu.

Dlatego też skup się na wprowadzeniu nowych schematów działania, które pozwolą Ci łatwiej odnaleźć złoty środek. Dzięki któremu będziesz robił dobre produkty jednocześnie będziesz robił je wystarczająco szybko.

Jak sobie poradziłem z perfekcjonizmem?

Wygraj z perfekcjonizmem
Autorem jest cooldesign

 

Nie istnieje jakaś jedna anty-perfekcjonistyczna strategia. Ja sam przynajmniej takiej nie znalazłem .Jednak przetestowałem różne sposoby i elementy. Przetestuj je i zobacz co zadziała u Ciebie:

 • Zawsze ustalam jak chcę by coś wyglądało na koniec. Podaję zawsze ogólne dane jak np. „Chcę by mi się podobało”, „do dnia x mam gotowy kurs” jak i bardziej szczegółowe „czarna okładka, ze złotym napisem”
 • Gdy mogę to zawsze wprowadzam formuły i schematy do swoich działań
 • Przed rozpoczęciem działania tworzę plany i działam z nimi. Staram się je jak najmniej modyfikować
 • Jednocześnie rozumiem, że droga może się zmodyfikować w trakcie robienia postępów
 • Staram się też wykorzystać wiedzę innych, swoje doświadczenia a nie robić wszystko w stylu „wydaje mi się, że tak powinno się robić”

I najważniejsze:

Gdy chcę wprowadzić niezaplanowane poprawki, gdy chcę coś poprawiać jeszcze raz, gdy chcę coś zmienić to zastanawiam się:

 • Czy zmiana jest konieczna?
 • Ile czasu wymaga wprowadzenie tej zmiany? Jakie daje korzyści?
 • Co się stanie jeżeli nigdy nie wykonam tej zmiany?
 • Co by się stało jeżeli tej zmiany nigdy nie mógłbym dokonać?
 • Czy gdybym poradził komuś to zaleciłbym tą zmianę?
 • Czy gdyby ekspert był w mojej sytuacji to wykonywałby tą zmianę

Jak najbardziej ogranicz liczbę nieplanowanych poprawek i zmian w planach. One często są przyczyną opóźnień i tego, że będziesz w nieskończoność robił produkty.

6 thoughts on “Perfekcjonizm – złota kula u nogi w zarabianiu przez internet

 1. No bo tak jest, że chce się wszystkiego pięknego i doskonałego. W Internecie jest bardzo trudno się wybić i osiągnąć sukces. Trzeba się dużo napracować, ale efekty są zadowalające.

  Pozdri

  1. Dokładnie, wiele osób uważa, że zarabianie przez internet jest takie prościutkie i szybciutkie. Przyznaję się bez bicia, że na początku sam tak myślałem 😀 Dopiero po pewnym czasie zauważyłem, że trzeba jednak duuuużo pracować.

 2. Zasad złotego środka jest najlepsza. Uważam, że jeśli dany kurs, raport czy cokolwiek innego nie idzie, ludzie nie piszą i nie ma odzewu, należy wprowadzać poprawki aż pojawi się ruch. Oczywiście uruchamianie czegoś „na odwał” nie ma sensu. Przygotowanie wersji do uruchomienia i aktywacji powinno zająć tyle czasu by nie trzeba było się wstydzić swojej produkcji. Poprawki w trakcie wystarczą, nawet jeśli produkt nie będzie w 100% perfect:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge