Optymalizacja strony internetowej – podstawa wysokich pozycji

Odpowiednia optymalizacja strony internetowej ułatwia zdobycie wysokich pozycji
Odpowiednia optymalizacja strony internetowej ułatwia zdobycie wysokich pozycji

Jeżeli posiadasz bloga, to musisz zadbać o jego optymalizację. To jest fundament zdobywania wysokich pozycji. Optymalizacja jest jak trening, ulepszanie siebie. Natomiast linkowanie jest jak walka.

Im jesteś lepszy, im więcej trenujesz tym lepiej walczysz i łatwiej wygrywasz. Dlatego przygotuj się na walkę jaką jest zdobywanie linków. A zrobisz to dbając o optymalizację strony internetowej, lub bloga.

Jednorazowa optymalizacja strony internetowej – co musisz zrobić?

Te zabiegi są jak kupno odpowiedniego sprzętu. Czy możesz trenować wykorzystując stare butelki, wiadra, kamienie? Pewnie, że tak. Jednak łatwiej będzie Ci, gdy wykorzystasz odpowiedni sprzęt. Działania, które zrobisz w tym kroku są właśnie jak kupno tego sprzętu.

Robisz je rzadko – wystarczy raz. Jednak tak jak czasem sprzęt będziesz wymieniał, tak i czasem będziesz poprawiał to co zrobisz tutaj.

Ten temat poruszyłem już w jednym z ostatnich wpisów, przeczytasz go tutaj. Natomiast jeżeli chodzi o ten punkt, to dla mnie najważniejsze jest:

  • Zadbanie o responsywny szablon (coraz więcej jest użytkowników mobilnych i Twoja strona musi wyglądać dobrze na urządzeniach przenośnych)
  • Zadbanie o tytuł bloga w nagłówku H1 (i jeżeli możesz to umieść w nim słowo kluczowe)
  • Słowo kluczowe w tytule bloga, lub jego opisie (sloganie, tagline)
  • Szybki czas ładowania strony (czasem wystarczy wybrać odpowiedni hosting)
  • Dobry szablon bloga (ładnie wyglądający, przejrzysty, dopasowany do tematyki bloga)
  • Meta description bloga ze słowem kluczowym (jednocześnie z naciskiem na przyciągnięcie uwagi czytelnika)

I to kluczowe z zabiegów jednorazowej optymalizacji strony. Zrobisz je z reguły raz i po pracy. Natomiast potem musisz w każdym artykule dbać o to by optymalizacja strony internetowej stała na wysokim poziomie.

 

Optymalizacja każdego artykułu

To pewnego rodzaju syzyfowe prace. Musisz je wykonywać od nowa przy każdym wpisie. Jednak jeżeli zadbasz o nie, to łatwiej będziesz zdobywał wysokie pozycje w google. Będziesz na to odpowiednio przygotowany.

Przede wszystkim słowo kluczowe w tytule wpisu. To według wielu pozycjonerów stanowi podstawę zdobywania wysokiej pozycji w google – ma ono największe znaczenie. I faktycznie gdy wpiszę jakieś słowo kluczowe, to jeżeli jest ono krótkie to najczęściej znajduje się tytule wpisu, artykułu. Dlatego uważam, że optymalizacja strony internetowej zaczyna się od tytułu.

Drugą najważniejszą rolę stanowią nagłówki. Zadbaj o to by słowo kluczowe znalazło się w przynajmniej jednym nagłówku (H1-H6), które są we wpisie.

Potem zadbaj po prostu o czytelne wyróżnienia w tekście. Mam tutaj na myśli pogrubienia, podkreślenia, pochylenia, wypunktowania. Zadbaj o to by i w nich pojawiło się słowo kluczowe.

Obrazek – dobry wpis na bloga posiada obrazki. Z dwóch powodów – one poprawiają pozycje, a po drugie przyciągają uwagę użytkowników. A gdy dodasz obrazek do wpisu to zadbaj by w atrybucie alt miał on słowo kluczowe.

No i na koniec zostaje zwykły tekst. Beż żadnych wyróżnień, podkreśleń, po prostu zwykłe słowa. Tutaj też powinny znaleźć się słowa kluczowe na które się pozycjonujesz. Postaraj się, żeby słowo kluczowe pojawiło się przynajmniej raz na 100 wyrazów. 

 
Pamiętaj o czytelniku

On jest kluczowy. Cała optymalizacja strony internetowej musi być przeprowadzona tak, by czytelnik na tym skorzystał. Wpis musi być czytelny dla niego i przekazywać wartość. Same powtórzenie słowa kluczowego ileś razy w niczym Ci nie pomoże. A nawet może zaszkodzić.

Tekst po optymalizacji musi być łatwy do czytania. Jeżeli w każdym zdaniu powtarzasz jeden zwrot (frazę na którą się pozycjonujesz), to tekst czyta się źle. Dlatego nie przesadź z zagęszczeniem słów kluczowych.

Zadbaj również o podział tekstu na krótkie akapity. Jeżeli jeden blok tekstu ciągnie się kilkanaście linijek to odstrasza. Każdą nową myśl zaczynaj od akapitu. Każdą.

Lepiej zrobić niepotrzebne akapity, niż mieć długie bloki tekstu.

Zadbaj o te wszystkie elementy, a optymalizacja strony internetowej będzie przyjazna zarówno wyszukiwarce jak i czytelnikowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge