O czym pisać bloga? Skąd brać inspiracje?

O czym pisać bloga i skąd brać inspiracje na wpisy?
O czym pisać bloga i skąd brać inspiracje na wpisy?

Pisanie bloga to ciekawe hobby. Oprócz tego coraz popularniejszy sposób na zarabianie przez internet. Jednak czasem każdy bloger spotka się z wypaleniem, gdy nie będzie miał nowych pomysłów na to o czym pisać. A nie będzie chciał ciągle poruszać tych samych  tematów. Dlatego w tym wpisie podopowiem o czym pisać bloga i skąd brać inspiracje, gdy nie masz zbyt wielu pomysłów.

Sprawdź strony zrzeszające blogi w twojej branży

W większości branż są jakieś strony, które zrzeszają tematyczne blogi. No chyba, że prowadzisz blog na bardzo specyficzny temat. Jednak wtedy możesz podpiąć go pod większą tematykę np. pływanie pod zdrowy styl życia, zdrowie, a nawet i odchudzanie się.

Warto poszukać agregatorów blogów w twojej branży. Daje Ci to kilka korzyści:

  • Jeżeli dodasz blog do agregatora, to zyskujesz dodatkowy ruch. Nie licz na tysiące odwiedzin dziennie, jednak zawsze wyjdziesz na plus 🙂
  • Poznajesz więcej blogów z twojej branży, lub branży zbliżonych. Takie blogi możesz komentowaćzaproponować wpis gościnny, albo inną formę współpracy. To kolejne źródło ruchu na twoją stronę
  • Wiesz co się dzieje w twojej branży. Ponadto możesz skorzystać z nich gdy nie wiesz o czym pisać na blogu i znaleźć inspirację

Wykorzystanie agregatorów gdy nie wiesz o czym pisać na blogu jest bardzo proste. Wchodzisz na taki agregator i sprawdzasz o czym piszą inni. A dzięki temu możesz zdobyć jakiś pomysł na wpis. Na przykład osoba y napisała na temat x. Ty widząc to wpadłeś na pomysł, by poruszyć temat y z innej perspektywy, albo by napisać na temat z.

Możesz również skomentować wpis na swoim blogu, odnieść się do niego.

To dwa sposoby na to gdy nie wiesz o czym pisać na blogu, przy użyciu agregatorów.

Nie wiesz o czym pisać na blogu? Wykorzystaj programy

Według mnie narzędzia dla programistów od google to podstawowe narzędzie dla każdego blogera. Po pierwsze dzięki temu zyskujesz darmowy program do sprawdzania pozycji w google. Po drugie to świetne narzędzie, dzięki któremu znajdziesz wiele pomysłów na wpisy.

Dzięki niemu wystarczy, że wejdziesz do analityki wyszukiwania i widzisz na jakie zapytania, na jakie frazy pojawia się twój blog. Jeżeli prowadzisz go przez dłuższy czas, to na 99% znajdziesz tam frazy o których nie pisałeś wpisu.

Dlatego jak najszybciej podłącz swojego bloga do tego narzędzia. Natomiast jeżeli już go używasz a nie wiesz o czym pisać bloga, to zerknij tam. Znajdziesz w nim wiele inspiracji, wiele ciekawych tematów do poruszenia.

A przy okazji napiszesz swój nowy artykuł na temat, którego na pewno szukają ludzie! Właśnie dlatego gdy nie wiem o czym pisać bloga, to od razu zerkam do narzędzia dla programistów od google.

Kilka pomysłów na to o czym pisać bloga

Na koniec przygotowałem dla Ciebie kilka bardziej konkretnych pomysłów na wpis. Jeżeli nie wiesz o czym pisać, to zastanów się nad któryś z tych tematów:

  • Skomentuj czyjś wpis – odnieś się do niego, napisz go ze swojego punktu widzenia
  • Opisz o tym co się u Ciebie wydarzyło w ostatnim czasie
  • Zrób zestawienie kilku ciekawych wpisów z branży, lub filmów i omów je we wpisie
  • Zrób recenzje jakiegoś poradnika, kursu z twojej branży
  • Zastanów się nad stworzeniem poradnika w swojej branży, albo jakiegoś wpisu z poradami. Możesz na przykład opisać to cego ostatnio się dowiedziałeś

To kilka pomysłó na to o czym pisać na blogu? Jakie Ty masz rady i doświadczenia związane z tym tematem?

 

9 thoughts on “O czym pisać bloga? Skąd brać inspiracje?

  1. Witaj! 😀 Wydaje mi się, że szukanie na siłę tematyki bloga i w ogóle zakładanie takiego bloga na siłę nie jest dobre, bo zapewne skończy się po 3-4 wpisach. Najlepszym sposobem jest właśnie spontaniczne zakładanie bloga, gdy np. wiem o czym chce pisać, znam temat/ branżę o której będę pisał itd. Trochę słabe jest też zakładanie bloga w celu zarabiania, blog powinien istnieć z naszej potrzeby pisania, podzielenia się z czytelnikami wartościowymi wpisami, przemyśleniami, oraz chęć kontaktu z nimi. Pieniądze powinny być na drugim, albo kolejnym miejscu. Czytelnik jest najważniejszy, oraz wartościowa treść z którą się chcemy podzielić. Takie jest moje zdanie 🙂 Pozdrawiam!

  2. To fakt, czasem trudno sklecić wpis, ale to właśnie blogi specjalistyczne zarabiają najwięcej ;). Jeśli ciągle się pisze o niczym albo podpina pod kogoś wpis, to jedyne co się osiągnie to zrażenie się ludzi do bloga i może jakieś randomowe osoby, które wejdą z wyszukiwarki i nigdy nie wrócą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge