O czym pisać bloga? 5 kroków do odkrycia idealnej tematyki

O czym pisać bloga gdy jest tyle możliwości?
O czym pisać bloga gdy jest tyle możliwości?

O czym pisać bloga – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą zarabiać na blogu. Jeżeli piszesz bloga z powodu pasji, to nie znasz tego problemu. Wtedy temat pojawia się sam. Natomiast gdy chcesz założyć bloga by zacząć zarabiać, to pytanie o czym pisać bloga jest istotne. Bo tutaj nie piszesz go tylko dla przyjemności, dla samego siebie. Chcesz zarabiać na nim. A tematyka odkrywa dużą rolę.

Dwie najważniejsze reguły

Pierwsza brzmi – nie myśl o czym pisać bloga zbyt długo. Postaraj się wybrać tematykę szybko. W najgorszym wypadku porzucisz pisanie i założysz nowego bloga, albo zmienisz tematykę w trakcie.

Natomiast poświęcanie tygodni, albo i miesięcy na to by wybrać odpowiedni temat mija się z celem.

Druga kluczowa zasada – temat musi Ciebie interesować. Nie musisz być w nim ekspertem. O wiele ważniejsza jest pasja. Jeżeli jakiś temat Ciebie interesuje, to ciągle będziesz zbierał nowe informacje, będziesz chciał się tym dzielić z innymi.

Gdy coś jest twoją pasją, twoim hobby to kontaktujesz się z tym bez względu na to czy prowadzisz bloga, czy nie. To jest kluczowe – w ten sposób możesz dzielić się z ludźmi swoimi doświadczeniami, historiami.

Jeżeli jakiś temat gości w twoim życiu tylko dlatego, że prowadzisz bloga, to prawdopodobnie prędzej czy później przestaniesz go pisać. Ponadto pamiętaj, że w blogowaniu na efekty trzeba czekać. Jeżeli temat w ogóle Cię nie interesuje, to ciężko przetrwać ten okres.

A co z konkurencją?

Wiele osób pewnie powie, że tematyka, w której chcą pisać bloga jest już zajęta. Zbyt duża konkurencja, zbyt silni gracze. Jednak to rzadko jest problem. Jeżeli chodzi o konkurencję to musisz wiedzieć dwie rzeczy:

 • Praktycznie każda dziedzina jest w stanie pomieścić wiele osób (np. polski YouTube i jego top 100 – znajdziesz tam wielu gamerów. Mimo, że wszyscy tworzą w „jednej kategorii”, to top 100 jest w stanie pomieścić ich wielu)
 • Nie musisz być najlepszy żeby zarabiać

Dlatego jeżeli konkurencja jest duża to nie odrzucaj od razu pomysłu na bloga, jako nietrafiony. Jednak pamiętaj o dwóch zasadach:

 • Nie kopiuj, nie bądź „kserem” jakiegoś blogera – pamiętaj, że oryginały zawsze są najcenniejsze
 • Blog i Ty jako bloger musicie być oryginalni – musicie się czymś wyróżnić. Jeżeli będziesz tacy jak wszyscy, to wybicie się będzie trudniejsze

Ponadto zastanów się czy da się podejść do tematyki w „inny” sposób niż zwykle. Na przykład jeżeli większość blogów o finansach skupia się na tematyce poradnikowej, to możesz zastanowić się jak stworzyć „finansowy dziennik”. W nim opisujesz swoje doświadczenia, działania. Artykuły w stylu „jak zrobić” pojawiają się rzadziej.

W ten sposób stworzysz swoją mikroniszę, w której łatwiej będzie Ci się wybić.

Dochodowość tematyki

Musisz wybrać sposób w jaki chcesz zarabiać na blogu. Następnie weź pod uwagę różne tematy. Z tego co wiem, to w google adwords najlepiej zarabia się na tematyce finansowej. Polski youtube z tego co zauważyłem jest zdominowany przez gamerów.

W ten sposób możesz sprawdzić każdą tematykę. Zauważyć na czym się w niej zarabia i jak wysokie są zarobki.

Jeżeli piszesz bloga by na nim zarabiać, to koniecznie sprawdź dochody. Zawsze możesz spytać się na forach o zarabianiu, albo tematycznych o dochodowość danej tematyki.

O czym pisać bloga – strategia wybierania

Jednocześnie jak pisałem na początku – pójdź w tematykę, która Ciebie interesuje. W ten sposób o wiele łątwiej będzie Ci wytrwać w blogowaniu. Ponadto pisanie daje Ci większą radość. To sprawi, że twoje wpisy czyta się lepiej a to spodoba się twoim czytelnikom.

Odpowiedź na pytanie o czym pisać bloga gdy chcesz na nim zarabiać polega na dobrym połączeniu tych dwóch elementów – pasji, przyjemności jaką ma dawać blogowanie, oraz dochodowości tematyki.

Jeżeli ja miałbym teraz zakładać nowego bloga, to zrobiłbym to w ten sposób:

 1. Ustalił jaki jest mój cel blogowania, po co chcę to robić. Tutaj bym ustalił procentowo jaki jest stosunek zarabiania do przyjemności (co jest dla mnie ważniejsze). (100% na zarabianie oznacza, że liczy się tylko hajs; 100% na przyjemność oznacza, że liczy się tylko pasja)
 2. Wypisał wszystkie tematy na jakich się znam, jakie mnie interesują i o jakich sądzę, że mógłbym pisać.
 3. Określił jak bardzo znam się na każdym z tych tematów (w skali 0-10), oraz jak bardzo mnie on kręci, jak bardzo mi się podoba (również w skali 0-10)
 4. Sprawdził dochodowość tych programów (stawki za kliknięcie w reklamę w google adwords, programy partnerskie, poczytał na forach) i opisał dla każdej tematyki
 5. Teraz bym zebrał wszystkie informacje do kupy i ostatecznie wybrał o czym będę pisał bloga

Odpowiedź na pytanie o czym pisać bloga jest ważna. Jednocześnie pamiętaj, że to dopiero początek – prawdziwa przygoda rozpoczyna się o wiele dalej. Jeżeli masz jakieś pytania, wątpliwości, doświadczenia to podziel się nimi w komentarzu.

6 thoughts on “O czym pisać bloga? 5 kroków do odkrycia idealnej tematyki

   1. Co do blogów modowych, chyba nie jesteś kobietą;) przy tych motywacyjnych, autorzy muszą być sami zmotywowani do systematyczności. może taki blog to narzędzie, by samemu motywować się lepiej, a zarabianie to dalszy plan?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge