O czym można pisać na blogu? Poznaj 4 uniwersalne tematy!

Ostatnio zastanawiałem się o czym właściwie można pisać na blogu. Myślałem o tym bez konkretnej kategorii, bo oczywiście na bloga, który dotyczy zarabiania istnieje pewien zbiór tematów o których można pisać.

Jednak o czym pisać ogólnie na blogu, bez względu na to czego on dotyczy? Według mnie istnieje kilka pomysłów na wpisy, które można wykorzystać na każdym blogu.

Własne przemyślenia

Świetny sposób na pomysły  na wpisy. Każdy człowiek, którego znam posiada przemyślenia. Jedne bardziej, inne mniej banalne. Podzielenie się swoimi przemyśleniami to świetny sposób na wpis.

Rozejrzyj się wokół siebie i zastanów się co sądzisz o tym. O swoim otoczeniu, o sytuacji w państwie, o drodze do sukcesu, o blogu, który piszesz.

Jeżeli piszesz bloga o psach, to zastanów się co sądzisz o ludziach, którzy oddają psa do schroniska, albo tych co wywożą psy do lasu.

Jeżeli piszesz bloga o zarabianiu przez internet, to zastanów się co sądzisz o „dziewicach”, czyli ludziach, którzy dopiero dołączyli do biznesu. Co sądzisz o „magicznych” sposobach na zarabianie. Jak według Ciebie najlepiej zacząć zarabiać przez internet? Co ma zrobić osoba, która dopiero zaczyna?

Każda tematyka posiada swój własny zbiór tematów o których można pisać. A jeżeli jesteś kreatywny, to z pewnością nigdy nie zabraknie Ci tematów do przemyśleń.

Po pierwsze w ten sposób zyskasz interesujące tematy na wpisy, które pociągają czytelników (ludzie lubią czytać o czyimś punkcie widzenia). Po drugie lepiej poznasz swoją opinię na swoje tematy. A to pomoże Ci w relacjach i po prostu podróży przez życie.

Własne doświadczenia

Ostatnio testowałeś jakąś technikę? Założyłeś bloga? Promujesz biznes w nowy sposób? Opisz efekty zyskujesz dzięki tym technikom. Ludzie uwielbiają takie tematy, ponieważ widzą, że są autentyczne.

Dlatego jeżeli brakuje Ci pomysłów na wpisy, to zawsze możesz podzielić się swoimi doświadczeniami i wynikami jakie osiągasz.

Ludzie przeczytają chętnie zarówno o porażkach jak i o sukcesach. Pisz o tym co działa i o tym co nie działa. Obie te informacje przydadzą się twoim odbiorcom.

Własne doświadczenia to świetny temat na wpisy, ponieważ każdy je posiada. Jeżeli w twoim przypadku jest inaczej, to zastanów się czy wybrałeś odpowiednią tematykę bloga.

Książki, rozwój

Zakładam, że się rozwijasz. Jeżeli nie to zacznij, bo sam rozwój daje Ci wiele korzyści. Natomiast jeżeli prowadzisz bloga, to zyskujesz podwójnie, bo dzięki niemu zyskujesz masę pomysłów na wpisy.

Z jednej książki wyciągniesz nawet kilkadziesiąt tematów. I wcale nie musisz streszczać by to zrobić. Wystarczy, że do czytania dodasz poprzednie dwa punkty, czyli:

 • Przemyślenia – co Ty sądzisz o danym temacie. Wypowiedz się, nie przepisuj suchej teorii zawartej w książce!
 • Doświadczenia – jeżeli książka zawiera jakieś techniki, jakąś wiedzę to sprawdź ją. Gdy ją sprawdzisz to opisz jakie efekty Ci dała (by the way – dzięki temu możesz mieć dwa wpisy. Pierwszy w którym opiszesz technikę, zapowiesz jej testowanie i wyjaśnisz jak przeprowadzisz test. Drugi w którym podsumujesz wyniki testu, napiszesz co robiłeś i w jakim stopniu zrealizowałeś plan).
Jak widzisz pomysły leżą na ulicy, a dokładniej na stronach książek. Weź taką książkę „Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie”. Znajdziesz w niej 17 różnic między bogatymi a biednymi. Teraz wyobraź sobie, że postanowiłeś pracować w stylu 1 różnica=1 miesiąc. Każdego miesiąca na początku piszesz o tym na czym polega różnica (krótkie podsumowanie, bez kopiowania treści). Piszesz jak wygląda twoje życie w tym obszarze. Następnie opisujesz zasady pracy nad tą różnicą, co zrobisz by ją poprawić.

Na  koniec miesiąca piszesz podsumowanie pracy. Opisujesz wyniki, efekty jakie osiągnąłeś, co czujesz, jak teraz wygląda twoje życie w obszarze nad którym pracowałeś. W ten sposób zyskałeś 34 wpisy na najbliższe 17 miesięcy.

Sam postanowiłem zrobić coś takiego, pierwszy wpis z serii przeczytasz tutaj.

Opinie

Jako ludzie uwielbiamy oceniać. Często robimy to odruchowo, szybko. Zatrzymaj się na chwilę i rozwiń swoją opinię (Często przekonasz się wtedy, że jest ona pozbawiona argumentów). Gdy ją rozwiniesz do podziel się nią z innymi.

Ten rodzaj wpisu jest bardzo podobny do pierwszego. Jednak mi kojarzy się z czymś innym, dlatego opisuję go jako oddzielny. Wpis-opinia kojarzy mi się z różnymi produktami, oceną. Natomiast wpis-przemyślenie kojarzy mi się z własnymi wnioskami, czymś głębszym (nie oceniam tego, że ktoś poniósł porażkę, tylko zastanawiam się nad przyczyną porażek).

Jeżeli chcesz coś ocenić i uważasz, że jest to wartościowa ocena to opisz ją na blogu.

To moje 4 pomysły na tematy wpisów. A według Ciebie o czym jeszcze warto pisać?

9 thoughts on “O czym można pisać na blogu? Poznaj 4 uniwersalne tematy!

 1. Pomysły owszem czasem przychodzą same go głowy a czasem trzeba się trochę nagłowić by o czymś sensownym napisać, jednak nie to o czym ale jak jest równie ważne. Zagęszczenie odpowiednich słów w tekscie w dzisiejszych czasach algorytmów to podstawa. Warto o tym pamiętać.
  Agata ostatnio opublikował…Opatija

  1. Pewnie, że sposób pisania jest ważny 😉 tutaj polecam pisanie swobodne, z serca. Wtedy wygląda to naturalnie i przyciąga najwięcej osób.
   Natomiast optymalizacja wpisów to już szersze zagadnienie 😉 I nie każdy musi się interesować SEO, jeżeli dla kogoś pozycjonowanie nie ma znaczenia, to nie musi zawracać sobie głowy pozycjonowaniem.
   Hubert Oleszczuk ostatnio opublikował…#1 17-miesięczne wyzwanie czas zacząć!

 2. Tak się zastanawiam nad tymi postami o własnych przemyśleniach i doświadczeniach. Trzeba chyba być obytym w świecie i inteligentnym, zeby mieć do powiedzenia coś rozsądnego. Bo kto chciałby czytać wpisy ludzi wulgarnych albo nudnych? Trzeba mieć coś do powiedzenia, a tymczasem większość artykułów na blogach to kopie kopii przeczytane w skopiowanych materiałach. To smutne, aale mało jest oryginalności w tej naszej polskiej blogosferze. Takie jest moje zdanie.
  Wideo domofon ostatnio opublikował…Wideo domofon w systemie jb-5000

  1. Według mnie żeby pisać o własnych przemyśleniach wystarczy je mieć. Jeżeli chodzi o wulgarność to mi ona nie przeszkadza, jeżeli jest zastosowana z sensem 😉
   Kopiowanie jest częstą praktyką. I właśnie dlatego według mnie własne przemyślenia to świetny sposób by się wyróżnić. Pisząc o nich przestajesz kopiować a zaczynasz się wyróżniać. nie trzeba mieć bardzo ambitnych przemyśleń, czy doświadczeń.
   Hubert Oleszczuk ostatnio opublikował…#2 Czy Tworzysz swoje życie?

 3. Zawsze można „lać wodę” ale wtedy raczej nie przyniesie to pożądanego efektu, wpisy będą odstraszały – ale będą. Jest to też jakiś sposób. Ale wpis bardzo ciekawy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge