Najważniejsze wtyczki wordpress na twojego bloga – top 8

Zainstalowanie wtyczek wordpress dzisiaj to podstawa. One ułatwiają życie blogera. Przyśpieszają procesy. To co kiedyś musiałbyś robić przez kilka, kilkadziesiąt minut wklejając i pisząc kody dzisiaj możesz zrobić za pomocą kilku kliknięć, w kilka chwil.

Nie korzystanie z wtyczek to trochę tak jakbyś powiedział, że nie potrzebujesz świeżego jedzenia, bo możesz jeść stare. Oczywiście jeżeli znasz HTML i inne języki programowania to możesz to robić, jednak gdy ich nie znasz to nie ma sensu się tego uczyć.

Wtyczki są dzisiaj niezbędne, jednak mają jedną wadę – spowalniają bloga. Czy wszystkie? Nie wiem, jednak ich część na pewno.

Dlatego też ze wszystkich wtyczek trzeba wybrać te najlepsze. Dzięki temu będziesz miał dobre efekty, bez zbędnego instalowania.

Dzisiaj mam dla Ciebie listę najważniejszych wtyczek, których używam (które polecam Ci użyć u siebie). Jeżeli nie wiesz jak je wgrać na bloga, to przeczytaj artykuł jak zainstalować wtyczki na bloga wordpress

A teraz obiecana lista 8 najważniejszych wtyczek wordpress:

SEO By Yoast – pozycjonowanie stanie się łatwiejsze

Świetna wtyczka ułatwiająca ustawienie metaopisu, wybranie słów kluczowych. Ponadto umożliwia świetną analizę wpisów, dzięki temu możesz tworzyć lepsze wpisy pod kątem SEO.

Google Analytics for WordPress – błyskawicznie połącz swoje konto ze statystykami

Świetna wtyczka, która ułatwia połączenie konta google analytics, z blogiem wordpress za pomocą dwóch kliknięć i potwierdzenia dostępu do konta.

Commentluv – daj możliwość komentowania twojego bloga innym

Moim zdaniem najlepsza wtyczka do komentowania. Możesz ustalić czy linki w komentarzach będą follow, czy nie. 

Shortlink – kontroluj klikalność

Świetne narzędzie jeżeli chcesz kontrolować klikalność w linki. Pozwala ona skrócić link np. twojadomena.pl/nazwa-twojego-wpisu na twojadomena.pl/wpis. Do tego liczy liczbę kliknięć w te linki (liczy liczbę kliknięć w ogóle i do tego liczbę unikalnych kliknięć). Jest to świetne, gdy np. masz własne banery – możesz kontrolować ile osób kliknie w twoje linki.

XML Sitemaps – stwórz mapę witryny

Jest to wtyczka umożliwiająca tworzenie mapy bloga w prosty i automatyczny sposób. Raz konfigurujesz i nie martwisz się już więcej.

Akismet – chroń blog przed spamem

Wtyczka obowiązkowa! Chroni twojego bloga przed spamem. Dzięki temu nawet jeżeli ktoś będzie próbował rzucić jakiś spamerski komentarz, to automatycznie wrzuci go do folderu spam. Z doświadczenia wiem, że jest bardzo pomocna. Jeden blog, na którym był na serio niewielki ruch, przez rok zebrał 1200 spamerskich komentarzy!

Simple Social button – niech twoi czytelnicy podzielą się treścią

Wtyczka ułatwiająca udostępnienie twojego wpisu na 3 najpopularniejszych portalach społecznościowych (facebook, google plus i twitter). Umożliwia ona czytelnikom bloga w łatwy sposób podzielić się treścią z twojego bloga.

Jetpack – przydatny kombajn

Wtyczka kombajn (jednak w pozytywnym sensie). Ma mnóstwo opcji. Po pierwsze daje ciekawe statystyki (które umożliwiają szybki przegląd tego co aktualnie się dzieje na blogu). Dodatkowo jeżeli nie chcesz instalować dodatkowych wtyczek, to umożliwia: subskrypcję komentarzy, subskrypcję wpisów, system komentarzy, możliwość udostępniania wpisów.

Te wtyczki są według mnie najważniejsze. Jeżeli z nich wszystkich miałbym polecić 3 najważniejsze, to:

 1. Akismet

 2. Jetpack

 3. Shortlink (lub jeżeli nie działasz w programach partnerskich to xml Sitemaps).

A według Ciebie jakie wtyczki wordpress są najważniejsze? Jakie wtyczki każdy powinien mieć na blogu? 

10 thoughts on “Najważniejsze wtyczki wordpress na twojego bloga – top 8

 1. Rzeczywiście ciekawy zestaw wtyczek. Korzystam z większości z nich. Przy czy do skracania i maskowania linków używam wtyczki Pretty Link.
  Wkradła Ci się literówka (nie Aksimet lecz Akismet). Jeśli chodzi o tę wtyczkę to warto sprawdzić spam przed usunięciem, bo czasami trafiają tam wartościowe komentarze.
  Warto też zastosować wtyczkę, która systematycznie będzie robiła kopie zapasowe bloga którą opisałem na swoim blogu oraz wtyczkę zabezpieczającą przed atakiem hakerów.
  Pozdrawiam,
  Jacek Pastuszko ostatnio opublikował…Jak reklamować bloga

  1. Dzięki za pokazanie błędu, już poprawiłem 🙂
   Co do wtyczki robiącej kopie zapasowej, to kiedyś słyszałem powiedzenie: „Ludzie dzielą się na tych którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robili”. Lepiej dmuchać na zimne, sam się o tym przekonałem tracąc część danych.

  1. Wtyczka daje nowy system komentarzy. Możesz w niej ustalić czy w komentarzach mają być linki nofollow, czy dofollow. Ponadto możesz jeszcze ustalić czy dać możliwość automatycznego dodania linku do ostatniego wpisu pod komentarzem, czy nie.
   Jeżeli dasz innym możliwość zostawienia dodatkowego linku w postaci podpisu, to zachęcisz innych do komentowania.
   A i jeszcze jedną zaletą tej wtyczki jest to, że w internecie możesz znaleźć sposoby na wyszukiwanie blogów z tą wtyczką, więc jeżeli będziesz ją miał, to możesz zyskać dodatkowy ruch.

 2. Część Hubert widzę że masz ładnego bloga, fajny estetyczny podoba mi się , myślę ze będę tutaj częściej zaglądał. Co do wtyczek to polecam CodeStyling Localization do tłumaczenia całego motywu na język polski oraz Acurax On Click Pop Under do ustawiania strony przechwytującej wyskakującej jako pierwsza w momencie gdy internauta w coś kliknie.

 3. Oprócz Akismeta warto się jeszcze zabezpieczyć wykorzystując Captchę. Może wydawać się denerwująca dla komentujących na blogach, ale wyłapie pozostałości po Akismecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge