Monstroid 2 – recenzja uniwersalnego szablonu wordpress

Kiedyś recenzjowałem szablon Monstroid. Przyznam, że pierwszej wersji dzisiaj nie wspominam dobrze. Wręcz przeciwnie – byłem trochę zawiedziony.

Ostatnio zaproponowano mi recenzję drugiego wydania szablonu Monstroid. Czy nowa wersja okaże się lepsza? A może gorsza? Moich doświadczeń z tym szablonem, oraz subiektywnej opinni dowiesz się z tego wpis

Pobieranie i instalacja szablonu

To przyznam, że jest według mnie najgorszy moment całej przygody z tym szablonem. Pobierasz ogromny plik, który waży około 0.5 GB. Co gorsze – nie ma żadnych informacji o tym jak zainstalować ten szablon. Niektórzy odruchowo będą próbować wgrać pobrany plik na stronę – sam tego próbowałem, jednak to błąd.

W pobieranym pliku, jest inny plik ze spakowanym szablonem. To ten plik trzeba wysłać na stronę, waży on jedyni 8 MB, czyli 62 razy mniej. Nie wiem czemu nie ma możliwości pobrania tylko 8MB pliku. Rozumiem, że niektórzy chcą skorzystać z ręcznej instalacji, jednak wydaje mi się, że zdecydowana większość po prostu woli zainstalować motyw automatycznie.

A skoro jesteśmy przy automatycznej instalacji motywu. Odbywa się ona szybko, jednak przy instalacji dostaniesz wiele dodatkowych wtyczek. Część z pewnością jest potrzebna do poprawnego funkcjonowania motywu i dodaje ciekawe funkcje. Jednak część wielu osobom się nie przyda np. wtyczka woocommerce, albo wtyczka do dodawania projektów.

Jednocześnie to są największe wady tego motywu. Po prostu nie robi on dobrego pierwszego wrażenia 😉 Potem jest o wiele lepiej.

Ustawienia motywu – tak powinno być w każdym motywie

Jeżeli wejdziesz w ustawiania motywu Monstroid to tutaj możesz zmienić wszystko na co masz ochotę.  Nagłówek h1 jest zbyt duży – zmieniasz jego rozmiar. H2 zbyt mały – powiększasz. Chcesz by nagłówek h3 miał inną czcionkę niż pozostałe? Nie ma problemu – to również zmieniasz.

I to wszystko z poziomu motywu, bez grzebania w kodzie. Wystarczy trochę poklikać. Podobnie możesz zmieniać inne opcje motywu np. kolor linków, okruszki, albo logo.

Część osób pomyśli „to nieprzydane”. Jednak ja pamiętam jak wiele razy chcąc zmienić czcionkę, bo ta nie obsługiwała polskich znaków musiałem grzebać w szablonie.

Ponadto masz kilka „gotowych” szablonów wyglądu. Możesz ich użyć, jednocześnie mozesz każdy z nich dopasować do swoich oczekiwań.

Dodatkowo wszystkie ustawienia możesz wyeksportować i potem zaimportować je na każdej stronie – nie musisz od nowa wszystkiego ustawiać ręcznie. To bardzo duże ułatwienie.

Wtyczka do tworzenia treści

Szablon, szablonem jednak potęga monstroid ujawnia się właśnie w tych gotowych wtyczkach. A według mnie najbardziej we wtyczce do tworzenia treści. Jeżeli ktoś korzysta ze sklepu na woocommerce – świetnie trafił, bo wtedy może samemu zaprojektować stronę główną swojego sklepu.

Generalnie możliwości twórcze tego szablonu są po prostu duże. Za pomocą tego szablonu możesz zaprojektować bardzo ciekawą stronę główną swojego bloga. A nawet wygląd zwykłego bloga z aktualnościami możesz dopasować tak jak chcesz np. długość fragmentu wpisu jaka ma być pokazywana, albo czy mają być widoczne zdjęcia przy wpisach. Jeżeli tak, to jakiej wielkości.

Dodatkowo ciekawą opcją edytora treści w szablonie Monstroid jest możliwość wyłączenia treści dla niektórych rodzajów urządzeń. W ten sposób możesz np. stworzyć wielki baner, albo slider na stronie głównej, ale zaznaczyć, żeby wyświetlał się on tylko na komputerach.

Za pomocą edytora treści możesz stworzyć naprawdę bardzo zaanwasowane strony – wszystko zalezy jedynie od tego jak bardzo chcesz go wykorzystać.

PODUMOWANIE

Monstroid 2 to bardzo udany szablon – poza kłopotami z instalacją według mnie zaspokoi on osoby każdej, a przynajmniej prawie każdej osoby. Po zainstalowaniu go dostajesz gotowy, ładnie wyglądający szablon. Natomiast jeżeli chcesz, to możesz za jego pomocą stworzyć świetnie wyglądającą stronę główną, stronę sklepu, albo po prostu uatrakcyjnić wygląd wpisów. Dzięki temu wyróżnią się one na tle innej treści.

2 thoughts on “Monstroid 2 – recenzja uniwersalnego szablonu wordpress

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge