Jaki darmowy program do pisania wybrać?

Pamiętam początki swojego blogowania. Chyba jak większość osób zaczynałem wtedy pisanie w standardowym edytorze tekstowym (w moim przypadku był to open office – darmowy odpowiednik worda). Jednak w pewnym momencie zacząłem pragnąć czegoś innego. Jeżeli też chcesz czegoś więcej, to dzisiaj pokażę Ci inny darmowy program do pisania (a właściwie dwa programy).
Dzięki nim o wiele łatwiej zorganizujesz treść na swojego bloga.

Dlaczego pisanie bloga w zwykłym programie to zły pomysł?

Powód według mnie jest bardzo prosty – po pewnym czasie zaczniesz mieć bałagan i ciężko będzie wszystko ogarnąć. Jeżeli piszesz bloga regularnie, to prędzej czy później liczba plików z wpisami zrobi się ogromna. Przez to ich ogarnięcie stanie się praktycznie niemożliwe. To przyczyni się do bałaganu.
A jak będziesz chciał je zorganizować, to żeby przyjrzeć się dokładniej treści wpisu musisz otworzyć plik. Gdy otworzysz ich zbyt dużo, to komputer zacznie zwalniać. Do tego samo przeskakiwanie pomiędzy różnymi plikami nie jest zbyt wygodne.
A jeżeli zaczniesz prowadzić więcej blogów, to stworzy się chaos. Zapanowanie nad nim będzie po prostu trudne.

Evvernote – darmowy program do pisania, w którym łatwiej zorganizować treść

Tak wygląda spis notatek w darmowym programie do pisania Evernote
Tak wygląda spis notatek w darmowym programie do pisania Evernote
Samo pisanie w evernote wygląda podobnie jak w wordzie. Po prostu wciskasz odpowiednie klawisze i pojawia się tekst. Nie ma tutaj żadnej magii (brakuje mi trybu pełnoekranowego do pisania, jednak da się pisać bez niego).
Jednak organizacja tego co napiszesz jest bajeczna. Na początku tworzysz sobie nowy notatnik. Możesz go nazwać na przykład nazwą swojego bloga. I gdy zaczniesz pisać, to wszystkie wpisy będą Ci się pojawiać w panelu bocznym z notatkami. Każda nowy wpis, to po prostu nowa notatka. 
Ich przeglądanie jest o wiele łatwiejsze niż wielu plików – wystarczy raz kliknąć i się otwiera. Poza tym pod tytułem widzisz początek notatki – a to często pozwala się zorientować czy właśnie tego szukasz. Dodatkowo możesz przeszukać cały notatnik za pomocą jednego wyszukiwania (funkcji przeszukiwania wielu plików jednocześnie nie znalazłem w wordzie).
To wszystko oferuje darmowy program do pisania Evernote. Te funkcje sprawiają, że organizacja treści na bloga jest o wiele łatwiejsza niż w przypadku worda. Zwłaszcza, że możesz mieć wiele notatników i przenosić wpisy pomiędzy nimi.
Ponadto ten darmowy program do pisania jest dostępny w wersji online, dlatego automatycznie robiona jest kopia zapasowa twoich plików w chmurze. A dodatkowo gdy chcesz pisać, a nie masz dostępu do swojego komputera, to wystarczy, że się zalogujesz.

OneNote – inne spojrzenie na proces pisania

Jakiś czas temu przeszedłem na windows 10 (jeżeli chcesz poznać moje wrażenia, to przeczytaj recenzję). Wraz z aktualizacją dostałem dostęp do programu OneNote.
Pamiętam, że kiedyś zastanawiałem się nad jego kupnem. Jednak odkąd go posiadam, to użyłem go do napisania kilku wpisów i osobiście nie przypadł mi do gustu. Dlaczego o nim wspominam?
Bo u mnie spełnia on inną funkcję – piszę w nim swoje pomysły na wpisy. W normalnym edytorze tekstowym, żeby napisać coś obok siebie niezależnie trzeba wstawić tabelkę. A nawet wtedy zarządzanie tym nie jest zbyt wygodne. Natomiast w OneNote po prostu klikasz w jednym miejscu, piszesz coś. Możesz edytować rozmiar tej notatki. Następnie klikasz w innym miejscu i zaczynasz pisać tam. Wygląda to tak:
OneNote to darmowy program do pisania, który oferuje taki obszar do notowania
OneNote to darmowy program do pisania, który oferuje taki obszar do notowania
Osobiście wykorzystuję to do zapisywania pomysłów na wpisy. Być może kiedyś wpadnę na inne sposoby wykorzystania tego.
 

4 thoughts on “Jaki darmowy program do pisania wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge