Jak wyznaczać cele finansowe?

Cele finansowe to istotny element Twoich sukcesów i zmian w twoim portfelu. Musisz mieć cel by wprowadzić zmianę…

No dobra – nie musisz, ale gdy wyznaczysz cel to jest po prostu łatwiej. Wiesz czego chcesz, do czego dążysz i co ważniejsze – możesz jasno określićczy udało Ci się zrealizować zamierzenia. Jednocześnie jeżeli chodzi o cele finasnowe to ich wyznaczanie sprawia ludziom wiele kłopotów.

Duże. Nie – GIGANTYCZNE cele finansowe!

Jak już coś osiągać to z rozmachem. 20 tysięcy, albo 50. Bo po co ograniczać się do małych kwot? Często do tego zachęcają nas różne szkolenia motywacyjne.

Nie twierdzę, że takie kwoty są poza twoim zasięgiem. Jednak na 90% nie potrzebujesz tyle zarabiać by żyć tak jak tego chcesz. Z resztą zastanów się co chcesz zmienić w swoim życiu. Przykładowo:

  • Nowy samochód – mercedes CLA – 73 tys zł
  • Mieszkanie własne w Warszawie –  450 tys
  • Wakacje dwa razy w roku za granicą – 13 tys rocznie

I wypisujesz tak kwoty. Następnie zastanów się w jakim czasie chcesz osiągnąć te marzenia, przykładowo „Mieszkanie w ciągu 5 lat”. Wtedy określasz ile musisz zarobić w danym okresie.

Masz już to zapisane? To teraz wróć na ziemię.

TWÓJ CEL FINANSOWY

Już byłeś w obszarze marzeń. Problem z tym, że większość osób na tym kończy. Po prostu wypisują sobie co chcą mieć i na tym kończy się ich praca z celami.

Oczywiście możesz wyznaczyć sobie cel w stylu „do 15 grudnia 2023 roku zarabiam 3mln złotych”,  jednak szanse na to, że go osiągniesz są małe. Chcesz wprowadzić relne zmiany w życiu? Podziel cel na małe części.

Żeby zarobić taką kwotę musisz zarabiać średnio 38 tysięcy miesięcznie. Jak się pewnie domyślasz nie zarobisz takiej kwoty od razu. Nie oznacza to, że musisz przekreślać cel. Na początek wyznacz realny i osiągalny w ciągu jednego miesiąca (a najlepiej w krótszym czasie) cel.

Przykładowo – zarobienie dodatkowego tysiąca w ciągu miesiąca. Albo dodatkowych 100zł w ciągu tygodnia. Jesteś w stanie to zrobić?

Jeżeli uwżasz, że nie, to wyznacz mniejszą kwotę, w której osiągnięcie wierzysz.

Po co Ci tak małe kwoty?

Powodów jest kilka:

  1. Przekonasz siebie – udowodnisz sobie, że jesteś w stanie zarabiać pieniądze
  2. Osiągnasz sukcesy – to motywuję Ciebie do dalszej pracy + pozytywnie wpływa  na Twoją mentalność
  3. Zyskujesz budżet, który możesz wyokrzystać np. do pozyskiwania ruchu w marketingu internetowym

Co dalej?

Ok, zarobiłeś te 100zł w ciągu pierwszego tygodnia. Jednak jeżeli tyle będziesz średnio zarabiał, to ostateczna kwota będzie o wiele niższa niż planowane 3 miliony…

Sposób jest prosty – wykorzystaj zasady z siłowni i podnoszenia ciężarów. Co zrobisz jak jesteś w stanie podnieść określony ciężar? Zwiększasz go, jednocześnie robisz to stopniowo. Nie zwiększasz z 30 kilogramów, do 100, ale np. do 35.

Tak samo róbtutaj, zwiększaj swój cel finansowy. Najpierw 100zł w ciągu tygodnia, potem 120, potem 150, itd…

Małe cele, ale za to z krótkim okresem osiągania – w ten sposób wyznaczaj cele finansowe w 2017 roku.

A Ty jakie masz rady by osiągnąć sukces finansowy w 2017 roku?

3 thoughts on “Jak wyznaczać cele finansowe?

  1. Hej tak samo uważam, lepiej wybrac male cele na poczatku, bo czasami zysk z tych malych celow, moze przekroczyc pojedynczy zysk z duze celu, kotrego mozemy nie osiagnac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge