Jak wybrać grupę docelową? Poznaj prosty sposób

jak wybrać grupę docelową
Jak wybrać grupę docelową spośród wszystkich możliwości?

Grupa docelowa, to jeden z najważniejszych elementów decydujących o twoim sukcesie. Jeżeli skierujesz swoją ofertę do złych osób, to będzie ona miała niską skuteczność. Czasem wystarczy skierować ją do innych osób, by twoje zyski poszybowały w górę. Jak wybrać grupę docelową najlepszą dla Ciebie?

Sposobów na to znajdziesz wiele. Jednak w tym wpisie zobaczysz czym jest:

Prawdopodobnie najlepsza grupa docelowa

Zastanawiałeś się kiedyś co by było gdybyś nie musiał się zastanawiać jakie cechy posiadają osoby z twojej grupy docelowej? Gdybyś nie musiał się zastanawiać kto jest twoim idealnym klientem? Wtedy nie musiałbyś zastanawiać się jak wybrać grupę docelową, bo po prostu byś ją znał.

Ciekawa wizja? Jej wprowadzenie w życie jest proste. Zamiast zastanawiać się jakie cechy posiadają osoby, którym chcesz pomóc, zamiast je opisywać na milion sposobów według mnie można zastosować prostą zmianę. Docieraj do osób takich jak Ty. Albo takich jak Ty teraz, albo takich jak Ty w przeszłości.

Musisz mieć z nimi jednak coś wspólnego. Dlaczego to najlepsza grupa docelowa?

  • Doskonale ich rozumiesz – albo jesteś w tej sytuacji co oni, albo w niej byłeś. Dzięki temu, gdy osoba Cie słucha to czuje, że ją rozumiesz
  • Wiesz czego potrzebują – nie musisz analizować rynków, badać grupy docelowej, Ty po prostu wiesz przez co oni przechodzą i możesz im to dać
  • Masz konkretne efekty i doświadczenia, którymi możesz się podzielić
  • Łatwiej Ci dotrzeć do ludzi, bo wiesz co oni czują
  • Jesteś autentyczny

Jak wybrać grupę docelową tym sposobem?

Jednocześnie powiedzenie „docieraj do osób takich jak Ty” brzmi banalnie, jednak w praktyce często wykorzystanie tego jest trudniejsze.

Kluczem jest wybranie NAJWAŻNIEJSZYCH cech, które określają grupę docelową. Bo fakty, że twoim ulubionym kolorem jest czerwony, a na wymarzone miejsce na wakacje to Tajlandia raczej nie odgrywają istotnej roli, gdy chcesz pisać o rozwoju osobistym. Dlatego

  1. Najpierw określ tematykę jaką chcesz się zajmować.
  2. Określ swoje doświadczenia w tej dziedzinie, poziom kompetencji, swoje oczekiwania. W wielkim skrócie – skąd zaczynałeś, przez co przeszedłeś, gdzie teraz jesteś i jakie posiadasz cele na przyszłość

Te dwa proste kroki pozwolą Ci wyznaczyć twoją grupę docelową.

Jeżeli Ci się podobał ten wpis o tym jak wybrać grupę docelową, to udostępnij go znajomym. W komentarzu natomiast napisz co Ty sądzisz o grupie docelowej i jak według Ciebie najlepiej ją określić?

 

3 thoughts on “Jak wybrać grupę docelową? Poznaj prosty sposób

  1. Trzeba, kolokwialnie mówiąc, siedzieć w temacie. Bez tego ani rusz. Nieraz wystarczy odpowiednia wiedza oraz umiejętność widzenia sprawy z perspektywy grupy docelowej. Tak jest w moim przypadku 🙂 Własne doświadczenie nie zawsze jest konieczne, jednak posiadane, zawsze będzie dużym ułatwieniem w osiągnięciu zamierzonego celu.
    Mateusz ostatnio opublikował…Zmiany na ReachaBlogger ! Ile tam zarobiłem ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge