Genotyp przedsiębiorcy czyli DNA sukcesu – opinia i wnioski

genotyp przedsiębiorcy, czyli DNA sukcesu - wnioski i opinia
genotyp przedsiębiorcy, czyli DNA sukcesu - wnioski i opinia
genotyp przedsiębiorcy, czyli DNA sukcesu – wnioski i opinia

Niedawno skończyłem czytać książkę „Genotyp Przedsiębiorcy, czyli DNA sukcesu”. Tytuł przykuł moją uwagę, jednak jeżeli mam być szczery to myślałem na początku, że to będzie typowe pisanie o tym, że należy wierzyć w siebie, stosować afirmacje, wizualizować itp.

Pewnie dlatego przez jakieś 2-3 miesiące od kupienia tej książki nie zajrzałem do niej. Jednak czułem jakąś wewnętrzną potrzebę przeczytania jej (intuicja?). Ostatecznie sięgnąłem po nią i zacząłem czytać. Bardzo się myliłem  z wczesną opinią – książka okazała się GENIALNA.

Jest napisana luźnym językiem. Poparta wieloma badaniami, historiami, przykładami (również z życia autora). Zawiera zarówno inspiracje, jak i gotowe strategie i techniki do stosowania. Dzięki temu można poznać swój naturalny potencjał i wykorzystać go. Jestem pewien, że nie raz będę do niej wracał 😉

3 Subiektywnie najważniejsze wnioski płynące z tej książki

Zastanawiałem się w jakiej formie zrobić recenzje. Mógłbym teoretycznie opisać o czym książka jest. Jednak tego możesz się dowiedzieć czytając opis z tyłu. Zresztą już w skrócie napisałem – pokazuje jak poznać swój naturalny potencjał i wykorzystać go.

Postanowiłem zrobić coś innego – napiszę 3 główne wnioski, jakie mam po przeczytaniu tej książki. Są one czysto subiektywne. Jednak z pewnością będą bardziej pożyteczne, niż streszczenie.

„Przeznaczenie” ma większy wpływ na twoje życie, niż myślisz – pisząc przeznaczenie nie mam na myśli kosmicznych, boskich praw, przepowiedni (tak jak było na przykład w „Królu Edypie”). Piszą przeznaczenie mam na myśli to kim jesteś, twoje DNA, twoje geny, twoją osobowość. One mają ogromny wpływ na myślenie i zachowanie. A to z kolei wpływa na twoje efekty.

Jednym z bardziej szokujących fragmentów książki był dla mnie fakt, że środowisko w którym żyjesz ma mały wpływ na twoje osiągnięcia i charakter (potwierdza to wiele badań przeprowadzonych na rozdzielonych bliźniakach). A co więcej – z tych kilku procent rodzina ma mniejszy wpływ niż środowisko zewnętrzne!

W książce są pokazane wyniki badań, które potwierdzają jak poszczególne cechy osobowości (np. skłonność do ryzyka, ekstrawersja) są dziedziczne i w jakim stopniu. Są nawet opisane zależności poszczególnych genów między cechami osobowości!

Jednocześnie autor uczula, że nie można traktować DNA jako wymówki. Możesz nauczyć się osiągać sukcesy z tym co masz (w książce jest wiele wskazówek jak to robić). Każdy ma szanse osiągnąć sukces. DNA może jedynie dawać fory na starcie. Tak samo działa to w drugą stronę – DNA nie gwarantuje sukcesu. Ono daje jedynie przewagę na starcie, którą można wykorzystać.

Kluczem do sukcesu jest poznać siebie i wykorzystać to – coś do czego sam doszedłem i kilka razy słyszałem. Jednocześnie książka bardzo utwierdza w tym przekonaniu – jest to poparte wieloma, wieloma badaniami (naprawdę dużą ilością). W większości na rozdzielonych wcześnie bliźniakach (czytając zastanawiałem się kilka razy jak naukowcy znaleźli tyle rozdzielonych bliźniąt).

Najlepsze jest jednak to, że w tej książce znajdziesz wiele strategii i technik pokazujących jak to wykorzystać. Zaczniesz od testu, dzięki któremu poznasz swój unikalny balans 5 cech osobowości i lepiej zrozumiesz wyniki. A kolejne rozdziały to będą historie, wskazówki, porady i gotowe strategie pokazujące jak wykorzystać to co masz (co prawda w niektórych momentach dosyć ostro napisane, że jeżeli u Ciebie dominująca cecha osobowości jest inna to możesz mieć problem – to według mnie jedyna wada książki).

Najważniejsze to jest pogodzić się z tym kim jest i zamiast udawać kogoś innego wykorzystać to. To jest najlepszy i najszybszy sposób na osiągnięcie sukcesu (oczywiście można udawać, jednak więcej z tego kłopotów niż pożytku)

Twórz elastyczną wizję przyszłości – o tym już pisałem w poprzednim wpisie. Według mnie to jedna z najważniejszych, najbardziej rewolucyjnych i uniwersalnych idei w te książce. Dla autora również jest ważna, bo wracał do niej chyba w każdym rozdziale.

W skrócie polega ona na tym, że zamiast ustalać sztywnego planu na całe życie skupiasz się na następnym punkcie, który chcesz osiągnąć. Dzięki temu:

 • Nie stresujesz się, że źle wybrałeś i nie musisz zadawać sobie co chwila pytań „czy to na pewno to”

 • Nie czujesz takiego przytłoczenia (wizja 30 lat do przodu dosyć sporo „waży”, zwłaszcza jeżeli na koncie nie ma wielkich sukcesów)

 • A to pozwala maksymalnie zaangażować się w wizję, którą stworzysz

Dla kogo jest ta książka?

Książka jest dla osób, które chcą wykorzystać w praktyce wiedzę, którą zawiera (zawiera masę porad, strategii – według mnie marnotrawstwem byłoby przeczytanie tej książki dla przyjemności). Jeżeli wiesz, że zastosujesz wskazówki, które zawiera w praktyce, to zastanów się:

 • Czy chcesz lepiej poznać siebie, swoje wrodzone cechy i nauczyć się je wykorzystywać?

 • Czy chcesz zacząć sprawniej osiągać swoje cele?

Jeżeli tak, to ta książka jest dla Ciebie i szczerze Ci ją polecam.  

6 thoughts on “Genotyp przedsiębiorcy czyli DNA sukcesu – opinia i wnioski

 1. Może to będzie trochę kontrowersyjne, ale jestem właśnie w trakcie lektury książki twierdzącej coś dokładnie odwrotnego – że masz zestaw genów taki, jaki masz, ale masz wpływ na to które z nich są aktywne, a które pozostają uśpione. Nie jest to książka o biznesie, ale stricte o biologii i ewolucjonizmie. Mówiąc krótko, Twój zestaw genów nie determinuje tego, czy zachorujesz na raka albo czy przeżyjesz sto lat – poprzez swój tryb życia, dietę, relacje z innymi i setki innych czynników możesz wpływać na to jak potoczą się Twoje losy i co więcej, cechy te również SĄ DZIEDZICZONE. Polecam zatem tym, którzy po przeczytaniu np. takiej publikacji jak opisujesz stwierdzą, że nie mają DNA przedsiębiorcy więc nie mają szans odnieść sukcesu w biznesie. Peter Spork – Drugi Kod. Warto!
  Arek ostatnio opublikował…Zarabianie na SEO reklamach

  1. W pełni zgadzam się z tym, że tryb życia, środowiska również ma wpływ na to czy zachorujesz na raka, albo na to ile będziesz żył, czy twoje zachowanie. Jednak geny też mają na to duży wpływ (np. wpływają w około 60% na skłonność do podejmowania ryzyka).
   W książce zostało to świetnie podsumowane zdaniem „Geny wpływają na środowisko i vice versa” – jeżeli np. ktoś jest odporny na problemy i szuka ich rozwiązań zamiast się użalać nad sobą i współczuć innym, to ludzie mogą chętniej dzielić się z nią problemami, w skutek czego będzie ona sobie jeszcze lepiej radziła z nimi.
   A książka „Genotyp przedsiębiorcy” nie twierdzi, że ktoś nie ma szans na sukces w biznesie. Wielokrotnie jest powiedziane, że sprzyjające geny dają po prostu fory na starcie tym, którzy ich nie mają. Jednak zarówno pierwsi jak i drudzy mogą odnieść sukces jak, i ponieść porażkę.
   Hubert Oleszczuk ostatnio opublikował…Elastyczna wizja przyszłości – jak poradzić sobie bez planu na całe życie?

 2. Również czytałem tę książkę, wszystkim polecam lekturę. Bardzo mocno utwierdziła mnie ona w przekonaniu, że przeznaczenie ma znaczenie – oczywiście tak jak piszesz, jeżeli chodzi o DNA i o to jacy jesteśmy. Bardzo polecam każdemu tą pozycję, nie zmienia ona myślenia, ale potafi poszerzyć horyzonty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge