Finansowy cel – podstawa sukcesu finansowego? | #2 Droga do wolności finansowej

Finansowy cel - jakie jest jego prawdzie znaczenie?
Finansowy cel – jakie jest jego prawdzie znaczenie?

Jeżeli spytasz się kogoś „chciałbyś mieć więcej pieniędzy”, to jaką odpowiedź usłyszysz? W większości przypadków „tak”, ewentualnie „oczywiście”, lub inne warianty tego słowa. Jednak czy chcielibyśmy pomnażać pieniądze w nieskończoność?

Na co wydałbyś miliard złotych? Większość ludzi nie poda KONKRETÓW. Oczywiście powiedzą coś w stylu „Wczasy, dom, samochód”. Jednak to tylko ogólniki, zero konkretów.

Oczywiście miliard to ogromna kwota, jednak to ćwiczenie ma Ci coś uświadomić – Ty nie chcesz zwiększać dochodów w nieskończoność. Interesuje Ciebie jakiś pułap. I ten pułap nazywamy wolnością finansową.

Finansowy cel – dlaczego zwykle nic nie daje?

Wiele osób gdy marzy o poprawie swojej sytuacji finansowej, to wyznaczają sobie finansowe cele. Jak brzmią one w większości przypadków:

  • Zarabiam dodatkowe 100.000
  • Tworzę dodatkowy dochód 10.000 zł na miesiąc

Jak pewnie się domyślasz z tymi celami jest coś nie tak. I nie chodzi o to, że nie spełniają jakichś tam zasad wyznaczania celów. Problem z nimi związany jest o wiele gorszy: są wzięte z dupy.

Co to oznacza? Nie mają związku z twoimi prawdziwymi potrzebami. Równie dobrze mógłbyś wziąć dziesięć karteczek. Na każdej napisać jakąś kwotę. Potem odwrócić je liczbą do dołu i na koniec wylosować jedną z nich. Liczba znajdująca się na kartce oznacza twój finansowy cel.

Różnica polega jedynie na tym, że gdy wyznaczasz cel bez losowania, to wydaje Ci się, że on jest twój. Natomiast w większości przypadków tak nie jest.

Jak odkryć finansowy cel?

Przede wszystkim zacznij od określenia jak wygląda twoje wymarzone życie. I nie musisz snuć tutaj marzeń na 10, 20 lat do przodu. Ustal OBECNĄ wymarzoną wizję życia. Ona za jakiś czas może się zmienić.

W wizji określ:

  • Liczbę wyjazdów wakacyjnych w ciągu roku i ich koszt
  • Co będziesz kupował w skali roku np. nowy telefon, komputer
  • Ile chcesz pracować dziennie, w jaki sposób zdobywać pieniądze
  • Na jakim poziomie chcesz żyć w ciągu miesiąca – ile wydawać na opłaty (np. prąd, internet), jedzenie, inne rzeczy np. siłownia
  • Czy przewidujesz jakieś inne wydatki? Jeżeli tak to jakie i jak często?

Po odpowiedzi na te pytanie jesteś w stanie określić swój finansowy cel. I to będzie twój prywatny cel, oparty o twoje marzenia.

Co zyskujesz gdy wyznaczysz dobry finansowy cel?

Przede wszystkim taki cel jest łatwiej zrealizować. Czujesz potrzebę jego osiągnięcia, bo widzisz w jaki sposób to przełoży się na twoje życie.

Ponadto bardzo często po tych pytaniach okazuje się, że twój finansowy cel oparty o twoje potrzeby jest mniejszy niż „prototyp”. Nagle okazuje się, że Ty nie potrzebujesz 10.000zł i wystarczy Ci dużo mniejsza suma. To sprawia, że jesteś w stanie zrealizować swój finansowy cel nie tylko skuteczniej, ale również szybciej.

Dlatego jeżeli chcesz wyznaczyć swój finansowy cel, to najpierw zrób proste ćwiczenie i opisz swoje wymarzone życie. Dzięki temu określisz swoje potrzeby finansowe i ustalisz cel skuteczniej.

A według Ciebie jak warto wyznaczać finansowy cel? Czy w ogóle warto to robić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge