Emocje w biznesie – jak je wykorzystać w biznesie

Emocje w biznesie są potrzebne
Emocje w biznesie są potrzebne

Emocje wielu osobom wydają się wrogiem. Chcą się ich pozbyć i działać bez nich. Jednak czy to jest dobre? Czy to jest w ogóle możliwe? Dla mnie życie bez emocji to nie życie, to wegetacja. Według mnie ludzie z natury dążą do przyjemnych emocji, unikając tych złych.

W ten sposób emocje pomagają w relacjach, wybieraniu odpowiednich celów. Gdybyś był obojętny to zachowywałbyś się jak maszyna. Potrafiłbyś odrzucić swoich bliskich tylko dlatego, że „przebywanie z nimi nie daje żadnych korzyści”, z jednej strony takie postępowanie wydaje się logiczne, jednak z drugiem strony rodzi opory i wywołuje nieprzyjemne uczucia.

Emocje to sygnał

Gdy emocje wpływają na każde twoje zachowanie, na każdą twoją decyzję i determinują je, to faktycznie warto coś z tym zrobić. Jednak gdy podejście jest zdrowe, to warto wykorzystać emocje.

One dadzą Ci rozeznanie w którym kierunku iść, gdy coś budzi pozytywne emocje, to warto kierować się w tą stronę. Natomiast gdy budzi negatywne emocje, to warto unikać. Bardzo prosty schemat. Ignorowanie wpływu emocji w większości przypadków nie przyniesie nic dobrego. Tłumienie emocji to jak nadmuchiwanie napompowanego balona – jest on w stanie wytrzymać jeszcze trochę. Jednak gdy ciągle będziesz go pompował, to w końcu pęknie.

Wykorzystaj emocje

Gdy zauważasz w sobie emocje to już je wykorzystaj. One pojawiają się nie bez przyczyny, najczęściej są reakcją na coś. Przede wszystkim zastanów się czy to jest reakcja na myśl, czy coś konkretnego (np. zdarzenie, sytuację w firmie). To podstawowy krok, bo pozwala odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie – „Czy mam na to wpływ?”. Jeżeli go nie masz, to staraj się odpuszczać emocje. Z reguły pytanie „Czy warto się denerwować czymś na co nie masz wpływu?” wywołuje jeszcze większą złość. Jednak nie jest ono pozbawione sensu.

Natomiast jeżeli jest to coś na co masz wpływ to zastanów się co zrobić. Czy jest sens pogrążać się w negatywnych emocjach, gdy możesz coś zmienić? Według mnie nie, bo zdecydowanie lepiej jest działać.

A co z pozytywnymi emocjami? Je możesz po prostu wykorzystać do podejmowania decyzji. Zastanów się dlaczego je odczuwasz (by poznać intencję emocji, czasem się może okazać, że pozytywne emocje prowadzą w bagno) i jeżeli podoba Ci się powód, to podążaj za ich źródłem. Skup się byś miał w życiu jak najwięcej rzeczy, sytuacji, celów, które dają pozytywne emocje. Wtedy twoje życie będzie pełne pasji.

Kluczowa rada

Jeżeli chodzi o emocje, to najważniejsza rada według mnie brzmi reaguj szybko. Emocje są jak ogień, dopóki jest mały to zapanowanie nad nim i opanowanie go jest stosunkowo łatwe. Jednak gdy pozwolisz mu się rozwinąć to pożar, który wywoła będzie nie do opanowania.

Dlatego gdy zauważysz już pierwszą oznakę emocji, to zwróć na nią uwagę. Zwłaszcza, gdy znajdujesz się w sytuacji, gdy nie możesz sobie pozwolić na nadmiar emocji. W ten sposób zaczniesz panować nad swoimi emocjami dużo lepiej, jednocześnie bez pozbawiania się ich.

16 thoughts on “Emocje w biznesie – jak je wykorzystać w biznesie

 1. Emocje to niesamowite narzedzie- i sprzedażowe, i do osiągania sukcesu i życiowego szczęścia. Wiele osób sobie nie zdaje sprawy, że sam fakt, ze przychodzimy pozytywnie nastawieni do pracy, to już połowa sukcesu. Pozytywne nastawienie do klienta i życzliwość znacznie wzmacnia naszą pozycję sprzedażową- należy jednak pamiętać, nasze uczucia muszą być szczere, dobre.Ludzie wyczuwają dobre intencje, a dobra eneria zwyczajnie do nas wraca:)

 2. Emocje nigdy nie są dobrym pomocnikiem w podejmowaniu decyzji. Jak ktoś jest wściekły to logiczne, że podejmie złą dla siebie decyzje. A jeśli ktoś jest bardzo wesoły, to może nie zauważyć jak go wydymają podczas negocjacji;)

 3. Ważna jest inteligencja emocjonalna, bez niej nie osiągniemy sukcesów. Nie pomoże nam tylko niepokazywanie emocji, musimy nad nimi panować, żeby później nie doskwierały nam różne problemy natury emocjonalnej. Jeśli nie będziemy potrafili opanowywać emocji, to nie dość, że może się to skończyć np. niepodpisaniem umowy z ważnym kontrahentem, ale także możemy mieć problemy zdrowotne jak np. nerwice, bóle głowy, żołądka.

 4. Pozytywne emocje prowadzą w bagno? Nie, w życiu się z tym nie zgodzę, nie wierzę w coś takiego, po to mamy te pozytywne emocje, aby nas kierowały ku dobru, a nie odwrotnie. Rozumiem że napisałeś to zdanie asekuracyjnie, bo w 99% przypadków to nie jest prawda.
  Feegle ostatnio opublikował…Czujnik parkowania do garazu

  1. To też trochę zależy od tego jak rozumiesz pozytywne emocje i jak rozumiesz bagno. Jednak radość wcale nie musi prowadzić nas ku dobru, a wręcz przeciwnie. Wyobraź sobie, ze ktoś się cieszy z przesiadywania na facebooku. Super, odczuwa pozytywne emocje i żeby czuć ich więcej spędza więcej czasu na facebooku. Przez to mniej pracuje nad swoimi celami.
   Drugi przykład – czujemy się pozytywnie po wypiciu alkoholu. Żeby czuć się lepiej pijemy więcej. Jeżeli ten schemat powtórzymy wielokrotnie, to możemy skończyć jako alkoholicy.
   Trzeci przykład nawiązujemy z kimś dobre prywatne relacje i ufamy mu. Potem ta osoba dała nam umowę do podpisania, my na fali pozytywnego uniesienia wierzymy mu i nie czytamy tego kawałka papieru wypełnionego tekstem. Potem okazuje się, że jest ona dla nas niekorzystna.
   A czwarty przykład to gdy motywem tych pozytywnych emocji jest nieszczęście innych (np. ktoś cieszy się z czyichś porażek), według mnie to też prowadzi w bagno (trudności w relacjach z innymi, kłopoty z sukcesem).
   Hubert Oleszczuk ostatnio opublikował…Zdrowe nawyki tworzą (lub niszczą) twoje szanse na sukces

 5. Wystarczy być wycentrowany, tak jak mówisz, zauważamy emocje i gdy rozwijają się lawinowo to działamy, zdecydowanie łatwiej jest zagasić mały ogień niż duży pożar. Emocje również bardzo pomagają w działaniu, a zdecydowanie mniej w podejmowaniu decyzji, wtedy powinno się kierować pozytywnymi emocjami 🙂

  Swoją drogą zapraszam również na swoją stronę po AXA Poznań 🙂
  Jerzy ostatnio opublikował…2013

 6. Zgadzam się z tym, że emocji nie można w sobie tłumić. Druga strona od razu zauważy, że cos jest nie tak i w ten sposób pokazujemy brak profesjnalizmu. Z drugiej strony panowanie nad emocjami w przpadku osób wybuchowych może być niezwykle trudne i całkowicie zdominowac spotkanie bizneznesowe, gdy te będą się skupiać tylko na tym, aby nie emanować emocjami. Dobrą radą przed każdym spotkaniem biznesowym jest wizualizacja różnych scenariuszy. w ten sposób przygotujemy się na różne sytuacje i będziemy potrafili z wyczuciem na nie zareagować.
  Profesjonalna Agencja z Wrocławia ostatnio opublikował…Ekstra pensja przez 20 lat…

  1. Panowanie nad emocjami to też jest umiejętność i można ją ćwiczyć. Na początku będzie ciężko je kontrolowac, z czasem będzie wychodziło coraz lepiej.
   Wizualizacja różnych scenariuszy może pomóc. Jednocześnie trzeba być gotowym na wszystko – w ostateczności żaden scenariusz może się nie sprawdzić i może powstać coś zupełnie nowego.
   Hubert Oleszczuk ostatnio opublikował…Nauka z anglojęzycznych źródeł – czy ma sens?

 7. Czasami może i lepiej byłoby życ jak maszyna. Większość ludzi na świecie nie radzi sobie z emocjami albo szybko się denerwują albo się załamują, a najgorsze jest już jak popełniają samobójstwo.

  Jak dla mnie szkoda czasu na nerwy i wolę się śmiać 🙂
  Dominik ostatnio opublikował…Jak zmotywować się do nauki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge