Efektywna praca przy komputerze offline – Ty też tak możesz!

efektywna-praca-przy-komputerze-offline-jest-możliwaTomek uruchomił komputer, wraz ze startem uruchomił mu się klient poczty i inne programy. Przez to czekał kilka minut aż mógł korzystać z komputera, bo ten zacinał się. Miał napisać artykuł na bloga, jednak pierwszą rzeczą jaką zrobił było otworzenie przeglądarki. Wraz z nią uruchomił facebooka, pocztę i kilka innych portali. Minęło kilkadziesiąt minut a Tomek przerażony stwierdził, że ma ogromne opóźnienia i prawdopodobnie nie zrobi części zaplanowanych rzeczy.

Ile razy byłeś w podobnej sytuacji? Ile razy twoja praca przy komputerze zmieniła się w chaotyczne działanie?

Niestety dla większości ludzi sytuacja Tomka to codzienność. Często gdy siedzą oni przy komputerze to nie są oni w ogóle efektywni. Zanim zaczną działać to mija masa czasu. A potem i tak ciężko jest im utrzymać pełną efektywność. W takich warunkach ciężko jest osiągać cele.

Jednak zauważ, że z jednej strony są ludzie, którzy przez cały dzień ledwie wyrabiają się ze stworzeniem artykułu. Natomiast po drugiej stronie są ludzie, którzy w ciągu dwóch godzin potrafią napisać artykuł, obejrzeć szkolenie i do odpowiedzieć na maile.

Praca przy komputerze – co jest przyczyną różnic w efektywności?

Ty też możesz dołączyć do drugiej grupy. Chodzi po prostu o wyrobienie kilku nawyków. Pracując przy komputerze są trzy główne rzeczy o które musisz zadbać. Dzięki nim twoja efektywność drastycznie wzrośnie, to tak jakbyś z przeprawy przez zaspy śniegu przeszedł na wygodny asfalt.

Co to za porady?

  1. Minimalistyczny autostart

Praca przy komputerze wymaga jego uruchomienia. A wraz z tym uruchamiają się różne programy. To jest konieczne. Postaraj się, żeby ich liczba była jak najmniejsza – by wraz ze startem komputera uruchamiały się tylko te programy, które są konieczne. Zostaw tylko to co jest niezbędne do bezpiecznego korzystania komputera.

Dzięki temu twój komputer będzie uruchamiał się dużo szybciej, a Ty będziesz w stanie oszczędzić masę czasu.

  1. Zadbaj o porządek

Być może dbanie o porządek Ciebie przeraża. Jednak dzięki niemu jesteś w stanie gigantycznie zwiększyć swoją produktywność. Gdy nie będziesz musiał się przekopywać przez tony zbędnych plików, to nagle twoja efektywność skoczy.

Po pierwsze będziesz szybciej odnajdywał rzeczy potrzebne, więc oszczędzisz czas na ich szukanie.

Po drugie będziesz miał mniejsze szanse na rozproszenie. Gdy musisz się kopać wśród mieszanki różnych plików, to łatwo trafić na „coś ważnego”. Wtedy taki plik otwierasz i poświęcasz czas na niego, zamiast na to czego szukasz.

Koniecznie zachowaj porządek na pulpicie. To pierwsza rzecz, którą widzisz gdy otwiera się komputer. Jeżeli będzie na nim porządek, to dużo łatwiej będzie Ci się skupić. Natomiast bałagan z pulpitu prawdopodobnie przeniesie się z czasem do innych folderów.

  1. Pracuj offline zawsze gdy to możliwe

Dzisiaj jest moda na to by stale być online. Niestety jest to nawyk, który zabija twoją efektywność. A wraz z nią twoje cele. Praca online, w większości przypadków jest dużo mniej efektywna niż praca offline. Żeby pracować onilne efektywnie potrzebujesz dodatkowego przygotowania i samodyscypliny.

Praca offline jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem usuwania rozproszeń. Wtedy nie masz możliwości zajęcia się sprawdzaniem poczty, sprawdzeniem newsów, statusów znajomych na facebooku. Nie będziesz w stanie tego zrobić i będziesz skupiony na pracy.

Jak pracować offline? Sposób jest prosty – podczas planowania dnia zaznacz zadania, które wymagają dostępu do internetu. Zaznacz te, które możesz zrobić bez dostępu to sieci. A następnie zanim się za nie zabierzesz, to odłącz kabel (lub wyłącz dostęp do internetu w panelu sterowania). W ten sposób będziesz pewny, że nie wejdziesz do internetu podczas pracy. Samo wyłączenie przeglądarki nic nie da.

Te trzy porady sprawia, że zaczniesz pracować przy komputerze efektywnie. Wykorzystaj je a będziesz w stanie zyskać masę czasu. W następnym wpisie dowiesz się jak pracować efektywnie online (jednocześnie pamiętaj, żeby zawsze gdy to możliwe pracować offline).

Wprowadź te porady do swojego życia i spraw by praca przy komputerze była maksymalnie efektywna.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge