Czy warto założyć bloga? Poznaj za i przeciw

Czy warto założyć bloga?
Czy warto założyć bloga?

Wiele osób boi się zarabiania przez internet, bo wydaje im się ono zbyt trudne. Boją się, że nie poradzą sobie z tymi wszystkimi elementami o jakie trzeba zadbać.

Wydaje im się, że będą musieli nauczyć się jakichś tajemniczych umiejętności. Tymczasem zarabianie przez internet może być tak samo proste jak obsługa komputera.

Twój blog, jako centrum biznesu

Blog internetowy to jeden z najprostszych sposobów na zarabianie przez internet. Nie potrzebujesz wiedzy technicznej. Wystarczy, że umiesz wykorzystać gotowe instrukcje takie jak np. tutaj.

Tylko tyle potrzebujesz by założyć bloga wordpress (działa to również na innych gotowych platformach blogowych).

Pozostaje pytanie czy warto zakładać bloga?

Przestawianie talerzy z jednej kupki na drugą też jest proste technicznie. Możesz to robić codziennie, nawet i teraz. Pozostaje pytanie – po co to robić?  To samo pytanie warto sobie zadać przed założeniem bloga.

Jednak za nim odpowiemy sobie powody dla których warto założyć bloga, zacznijmy od powodów, dla których miałbyś tego nie robić.

Przede wszystkim blogowanie wymaga czasu. Pisanie wpisów, promocja. To nie są zadania, które wykonasz w 15 minut dziennie. Musisz poświęcić na nie dużo więcej czasu. Dodatkowo blogowanie nie ma sensu jeżeli nie stanowi dla Ciebie pasji.

Możesz zmusić się by stać przy kasie kilka godzin dziennie. Możesz zmusić się by wystawiać towar w sklepie. Możesz też zmusić się do pisania bloga, jednak twoi czytelnicy to zauważą i przestaną czytać. Sztuczne wpisy nie są popularne w internecie.

Ponadto blog nie jest sposobem na szybkie pieniądze. Trzeba poświęcić wiele czasu na blogowanie, żeby  osiągnąć sukces. Dlatego wygrywają tutaj ludzie z pasją – im łatwiej jest pokonać brak efektów.

To według mnie główne wady prowadzenia bloga. Chociaż dotyczą one wielu sposobów na zarabianie przez internet. Natomiast teraz przejdźmy do zalet prowadzenia bloga.

Pierwsza to już wcześniej wspomniana prostota. Daje ona przewagę nad innymi sposobami zarabiania przez internet, np. prowadzeniu e-sklepu. Jeżeli umiesz posługiwać się komputerem, to dasz radę założyć i prowadzić bloga.

Drugą zaletą prowadzenia bloga jest to, że działania się kumulują. Jeżeli napiszesz wpis dziś, to może on Ci dawać ruch przez bardzo długi czas, nawet kilka lat. Dzięki temu blogując regularnie osiągasz efekt kuli śnieżnej – efekty z miesiąca na miesiąc są coraz większe.

Po trzecie blog jest uniwersalnym narzędziem, które możesz wykorzystać na wiele sposobów by zarabiać. Możesz promować produkty partnerskie, dodać reklamy adwords. A jeżeli będziesz chciał założyć własny e-biznes, albo e-sklep – blog pomoże Ci wypromować twoje pomysły i dzięki temu osiągniesz w nich lepsze rezultaty.

I ostatnia zaleta niekomercyjna – dzięki blogowi poznasz wiele osób o podobnych zainteresowaniach. Nawiążesz nowe kontakty – to bardzo przyjemna część blogowania. Dzięki niemu działanie i hobby dają jeszcze więcej przyjemności. A z czasem nawet blog założony dla przyjemności może zacząć dawać pieniądze i zaczniesz zarabiać na hobby.

A Ty co sądzisz o zakładaniu własnego bloga? Według Ciebie niesie to więcej wad, czy zalet?

5 thoughts on “Czy warto założyć bloga? Poznaj za i przeciw

  1. Przyznam, że zakładając bloga byłem nastawiony bardziej na zyski komercyjne niż hobby. Po niedługim czasie blogowanie stało się moją (prawie największą) pasją. Uwielbiam pisać, publikować swoje myśli, czekać na reakcję czytelników i (tak jak mówisz) poznawać nowych ludzi. Uważam, że zawsze warto założyć bloga. Nawet, jeśli się komuś to nie spodoba, to przecież nic wielkiego nie straci. A zyskać może wiele 🙂
    Mateusz ostatnio opublikował…Roznoszenie gazetek -moja historia…

  2. Posiadanie bloga ma więcej zalet niż wad. Ale trzeba liczyć się z kosztami jego prowadzenia. Podstawowe to domena i hosting. Szacunki mówią że ponad 90% blogów upada w ciągu pierwszych kilku miesięcy od rozpoczęcia blogowania. Moim zdaniem tylko najwytrwalsi i posiadający dobry pomysł mają szansę zarobić na blogu rozsądne pieniądze, albo przynajmniej pokrywające koszty jego funkcjonowania. Nie będę jednak nikogo zniechęcał, gdyż wielu blogerów tworzy merytoryczne i przydatne treści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge