Co zrobić by biznes się nie znudził?

Co zrobić by biznes się nie znudził?
Co zrobić by biznes się nie znudził?

Wszystko na początku jest pełne pasji, radości, natchnienia. W pierwszych dniach związku dwie osoby nie potrafią o sobie zapomnieć. Czują cały czas motyle w brzuchu, nie potrafią zasnąć.

Podobnie jest z nowym biznesem, a nawet pomysłem na biznes. Ludzie zaczynają jakiś projekt i chodzą podekscytowani. Cały czas wydaje im się, że ten projekt zmieni ich życie, wyobrażają sobie jak będzie cudownie.

Jednak mija kilka tygodni (a czasem dni), a w ich życiu nic się nie zmienia, a one porzucają swoje marzenia.

Smutna prawda o biznesie (i nie tylko)

Gdy zaczynasz, to jesteś podekscytowany. Kipisz entuzjazmem, radością. W głowie cały czas krążą Ci wizje sukcesu, pracy z pasją. I początek tak wygląda – każda chwila, każde działanie daje Ci radość. Wszystko jest nowe, świetne, cudowne, wspaniałe.

Jednak podekscytowanie nowością mija szybko. Zwykle wystarczą 2-3 tygodnie. Bardziej wytrwali wytrwają w nim ponad miesiąc.

Co potem? Koniec? Już teraz zawsze będzie nudno?

Nie. Po prostu przestaniesz się ekscytować każdym zadaniem. Nowy projekt stanie się zwyczajny i przyzwyczaisz się do niego.

Zapamiętaj jedną rzecz

Osiąganie celów i biznes to przede wszystkim nawyki i zwyczaje

Zadania, które musisz zrobić raz, np. wybranie szablonu, założenie bloga, instalacja wtyczek szybko się kończą. Z czasem większość rzeczy do zrobienia, to będą zadania powtarzalne, np. pozycjonowanie, pisanie wpisów.

Poza tym każde zadanie niezwyczajne stanie się typowe i normalne, jeżeli zaczniesz je robić często.

Część osób powie „ale każdy wpis jest inny”. Zgadzam się – większość zadań nawykowych nie jest identyczna. Jednak powtarzają one te same schematy. Przez to przestają być wyjątkowe i zaczynasz się do nich przyzwyczajać.

Teoretycznie nie ma dwóch takich samych dwóch takich samych płatków śniegu. Jednak jak będzie padał śnieg to wyjrzyj przez okno. Wtedy ciężko zauważyć różnicę.

Natomiast biznes opiera się na nawykach i zwyczajach. Jeżeli prowadzisz bloga, to nie przetrwasz bez pisania nowej treści. Nawet jeżeli napiszesz 10, 100, albo i 1000 wpisów na zapas to one prędzej czy później się skończą.

To co robisz codziennie ma największe znaczenie w długoterminowej perspektywie. Dlatego właśnie nawyki i zwyczaje są tak istotne, gdy chodzi o twój sukces (zarówno prywatny jak i zawodowy).

Co zrobić, by biznes się nie znudził?

Nie wiem jak Ty, ale jaj uwielbiam czerpać radość z tego co robię. Nie chcę tego zmieniać i tracić tej pasji wraz z upływem czasu.

Dlatego po drodze (bloguje już ponad 3 lata) wypracowałem kilka sposobów, które pomagają mi czerpać więcej radości:

 • Burze mózgów – robię je, gdy szukam pomysłów na wpisy, albo chcę co zmienić
 • Szukanie szybkich i małych nowości. Przykładem może być wpis na nietypowy temat, np. recenzja
 • Mieszanie zadań – zamiast przez pierwsze pół dnia zajmować się pisaniem, a przez drugie pół promocją mieszam te dwie czynności. Dzięki temu są one mniej nużące
 • Pracowanie w dogodnych godzinach – każdy ma swój „biologiczny zegar” i woli pewne zadania wykonywać w pewnych godzinach.  Wykorzystaj to w praktyce
 • Odpoczywaj regularnie i zadbaj o przerwy w ciągu dnia
 • Jeżeli to możliwe, to polub zwyczaje, lub ich elementy – niby banalne, ale jeżeli zastosujesz to w praktyce to poczujesz dużą różnicę.

W komentarzu daj znać jakie Ty masz sposoby na poradzenie sobie z wypaleniem, oraz co sązisz o sposobach, które ja opisałem.

8 thoughts on “Co zrobić by biznes się nie znudził?

 1. Trafne spostrzeżenie. Chyba każdemu zdarza się wypalenie i znużenie tematem. Szczególnie szkoda merytorycznych blogów, na których autor nie pisze. Parę razy próbowałem w komentarzach zmotywować autora, ale niestety bez rezultatów 🙁
  MM ostatnio opublikował…Smoking bez tajemnic

 2. Aby biznes się nie znudził, najlepiej jest wybrać taki, który NAPRAWDĘ!! nas pociąga. Na swoim podwórku, zadaję sobie pytanie:
  Czy to co teraz robię byłbym gotowy z radością i entuzjazmem wykonywać przez najbliższe 10 lat?
  Być może ty (czytelniku) również powinieneś sobie zadać to pytanie 🙂 Być może odpowiedź na nie, spowoduje, że nie będzie konieczności stawiać sobie takich pytań 🙂
  Irek Wrobel ostatnio opublikował…9 sposobów, aby przyspieszyć stronę WordPress

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge