Co czytać jeżeli zależy Ci na osiągnięciu sukcesu w biznesie?

Co warto czytać gdy chcesz osiągnąć sukces?
Co warto czytać gdy chcesz osiągnąć sukces?

Niby rozwój osobisty stał się dzisiaj popularny, jednak ciągle nie wszyscy się rozwijają. Niektórzy ludzie mają opory przed czytaniem. A książki są źródłem taniej i często wartościowej wiedzy – duża ilość kursów powstała właśnie w oparciu o książki.

Pozostaje pytanie co czytać. Większość osób chcących osiągnąć sukces w biznesie prawdopodobnie skupi się na poradnik biznesowych. W końcu pomysł by je czytać przychodzi do głowy jako pierwszy gdy pomyślimy o biznesie. Jednak czy warto ograniczać się tylko do tych poradników?

Co przyda Ci się w biznesie?

Nie mam pojęcia jak wygląda twój biznes, Ty wiesz najlepiej jakiej wiedzy potrzebujesz – zarządzanie finansami, zarządzanie czasem, efektywna komunikacja, dobre pisanie, efektywność. To tylko przykłady. Zastanów się teraz jakiej wiedzy spoza twojej głównej dziedziny potrzebujesz.

Według mnie zawsze warto zgłębić:

 • Efektywność osobistą

 • Dobre relacje

To są dwie dziedziny, które przydadzą się w każdym biznesie, a przynajmniej w większości. Wyjdź poza granicę swojej profesji, w ten sposób nie tylko poszerzysz horyzonty, ale zaczniesz pracować efektywniej i skuteczniej. A może dodatkowo wpadniesz na nowe rozwiązania?

Czego potrzebujesz w życiu prywatnym?

Praca jest ważną częścią naszego życia, jednak nie samą pracą człowiek żyje. Z pewnością masz jakieś marzenia, cele osobiste – w większości przypadków tutaj również będziesz potrzebował nowej wiedzy. Fakt, że coś dotyczy twojego życia prywatnego niech nie sprawia, że zignorujesz potrzebę nowej wiedzy.

Wykorzystując dostępną wiedzę, możesz dużo łatwiej osiągać również osobiste cele. Zwłaszcza jeżeli w pracy nie jesteś szefem, to przydadzą Ci się chociaż podstawy planowania, zarządzania czasem. Dzięki temu łatwiej ogarniesz zadania do zrobienia i tym samym działanie w kierunku celu stanie się łatwiejsze.

Zawsze zastanawiaj się jaka wiedza nie jest konieczna do osiągnięcia celu, natomiast może znacząco przyśpieszyć jego osiągnięcie.

A może inspiracja?

Do zmiany w życiu potrzeba najczęściej bodźca z zewnątrz. Czasem to kop w dupę, a czasem to stwierdzenie „też tak chcę”. Dlatego właśnie oprócz zwykłych poradników warto czytać inne książki. Oczywiście inspirację możesz znaleźć wszędzie – w poradnikach, w powieściach, w komiksach, w biografiach. Osobiście jednak uważam, że największym źródłem inspiracji są biografie. Z kilku powodów:

 • Historie w nich opisane wydarzyły się naprawdę

 • Widzisz jak twoje problemy, porażki są małe w porównaniu z tym przez co przechodzili ludzie sukcesu

 • Poznajesz myśli ludzi sukcesu, lepiej poznajesz ich MindSet

 • Widzisz jak wysiłek zmieniał się w efekty

Dlatego czytaj biografie ludzi sukcesu.

Pamiętaj, że czytać możesz nie tylko książki

Dzisiaj czytanie tylko i wyłącznie książek to byłoby spore ograniczanie się. Źródłem ogromnej wiedzy mogą być blogi – zarówno polskie jak i zagraniczne. Najlepiej gdy stworzysz własną listę blogów, na które będziesz regularnie zaglądał.

Oprócz wiedzy technicznej typu jak coś zrobić na blogach znajdziesz masę inspiracji, newsów. Dzięki temu wiesz co się dzieje w świecie i nie mijają Ciebie żadne okazje.

A oprócz blogów warto czytać różne czasopisma – w większości branż je znajdziesz. Jeżeli interesują Ciebie czasopisma branżowe, to ostatnio pisała o nich Agnieszka na swoim blogu. Znajdziesz ten artykuł tutaj. Ja ze swojej strony polecam „Świat Wiedzy” – nie jest to czasopismo biznesowe, jednak znajdziesz tam wiele fajnych informacji.

A Ty co sądzisz o czytaniu? Warto poświęcać czas na wiedzę z różnych dziedzin? Czy może tylko i wyłącznie poradniki branżowe?  

12 thoughts on “Co czytać jeżeli zależy Ci na osiągnięciu sukcesu w biznesie?

 1. Polecam kursy finansowe, które bazują na BIblii. Zszokowani? JA byłem tak samo, ale jak się okazuje, chrześcijańska nauka społeczna jest bardzo interesująca i to także, a może nawet przede wszystkim gdy mowa o pieniążkach. Inna rzecz, że do recept na udany biznes podchodzę ze stosunkowo dużym dystansem. Konkurencja działa dziś bardzo intensywnie w niemal każdej branży, więc trudno inaczej nań spojrzeć, aniżeli przez pryzmat konieczności intensywnych działań.

 2. Jak najbardziej warto czytać różnego typu pomoce, wiedzy nigdy za wiele. Dla mnie oprócz blogów bardzo pomocne są też strony państwowe gdzie publikowane są najnowsze przepisy i zmiany w prawie.

 3. Och czytanie.. Ja żałuje, że doba nie ma więcej godzin. W książkach znajduje się tyle widzy i ciekawych historii i świadomość, że czas nie pozwoli tego wykorzystać jest dobijająca.
  Wg mnie nie warto się ograniczać tylko do jednej branży przy czytaniu. Pomysł czy inspirację możemy znaleźć w miejscu zupełnie nieoczekiwanym. Ale sam tekst musi nas oczywiście interesować 🙂
  Karolajna ostatnio opublikował…Od tego zagrożenia życia odszkodowania możesz nie dostać..

 4. Jestem jak najbardziej za czytaniem. Myślę, że najlepiej jest czytać nie tylko różnego rodzaju poradniki ale doświadczenia innych osób ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie dowiedzieć się czegoś co faktycznie może przydać nam się w życiu czyli pełna wiedza jak i znaleźć różne rozwiązania. W końcu najlepsze wiedza to ta płynąca z praktyki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge