Cele życiowe – czy na pewno musisz je mieć jeżeli chcesz osiągnąć sukces?

Cele życiowe - jeżeli nie potrafisz ich określić, to odpuść
Cele życiowe – jeżeli nie potrafisz ich określić to odpuść
Bardzo często słyszałem pomysł, żeby wyznaczać życiowe cele. Że trzeba wiedzieć czego chcemy za wiele lat. I sam starałem się wyznaczać te cele. Jeżeli czegoś nie wiedziałem, to na siłę próbowałem ustalić jakie są moje życiowe cele.

Jednak czy na serio są one potrzebne? Dzisiaj dowiesz się jak patrzę na życiowe cele, gdy ich już trochę wyznaczyłem.

Cele życiowe mogą przerażać

Gdy zaczynałem przygodę z rozwojem osobistym miałem około 15 lat. I wtedy już miałem wedle wielu poradników ustalić jakie są moje życiowe cele. Jednak nie byłem pewien czego chcę za 30 lat. Wizja, że mam określić czego chcę na swoją starość przerażała mnie.
Nie chciałem już się określać. Wolałem mieć możliwość zmiany swojego kursu jeżeli zajdzie taka potrzeba. Natomiast odniosłem wrażenie, że jeżeli wyznaczę życiowy cel, to będę na niego skazany.
Przez to cele życiowe, które wyznaczyłem nie motywowały mnie do działania. Czasem działały wręcz odwrotnie…
Co więcej od tamtego czasu zmieniałem swoje cele życiowe kilka razy. Dopisywałem nowe, usuwałem stare. Wizja życia nie musi być stała, od pewnego czasu wolę tworzyć elastyczną wizję przyszłości. I ten styl działania i osiągania celów o wiele bardziej mi pasuje.

Na cele życiowe musisz być gotowy

Nie każdy człowiek musi wiedzieć co chce osiągnąć za wiele lat. Jeżeli Ty nie należysz do tych szczęśliwców to pogódź się z tym. Nie próbuj ustalać na siłę celów życiowych – nic z tego nie wyjdzie. Co najwyżej zdołujesz się.
Zamiast tego wyznaczaj cele krótsze i realizuj je. Wtedy doświadczysz wielu rzeczy i kto wie – być może odkryjesz swoje życiowe cele (zamiast wyznaczania ich na siłę, dzięki czemu dodadzą Ci one motywacji do działania).
Z pewnością pozbędziesz się presji w stylu „muszę znać swoje życiowe cele”, bo nie musisz ich znać. Ważne żebyś wiedział w którym kierunku chcesz iść i dążył do niego. Jeżeli to są cele na rok, to idź w ich kierunku. Nie zastanawiaj się „co będzie potem”. Bo jeżeli wytrwasz konsekwentnie w działaniu, to po drodze doświadczysz wielu różnych rzeczy. Dzięki temu znajdziesz wiele pomysłów na nowe cele.
Dąż do swoich prawdziwych marzeń, nie próbuj na siłę wyznaczać życiowych celów – nie tędy droga. Natomiast jeżeli potrafisz już teraz określić swoje cele życiowe, bo wiesz czego chcesz to zrób to. Jednak pamiętaj, że one nie powinny determinować twojego życia i mogą się jeszcze zmienić.
A według Ciebie jakie jest najlepsze podejście do celów życiowych? Podziel się sowimi doświadczeniami i przemyśleniami w komentarzu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge