Cele finansowe – podstawa twojego finansowego sukcesu

cele finansowe są podstawą zarabiania
cele finansowe są podstawą zarabiania

Dla wielu osób zarabiających przez internet, lub próbujących zarabiać w ten sposób biznes jest ich pasją. Jednak to nie zmienia faktu, że jednym z celów prowadzenia biznesu jest zarabianie na nim. Dlatego cele finansowe biznesu są bardzo ważne. Sam duży ruch na stronie może dawać zyski, ale nie musi tego robić. I bardzo często ich nie da, jeżeli odpowiednio wcześniej nie pomyślisz o tym.

Po co wyznaczać cele finansowe?

Może się wydawać, że cele finansowe będą odbierały radość z działania. Bo przestaniesz skupiać się na czerpaniu radości a zaczniesz myśleć o kasie. Jednak tak nie musi być. A jeżeli nie zaczniesz myśleć o zarabianiu to osiągnięcie wolności finansowej może być trudnym wyzwaniem. W takiej sytuacji zarobienie czegokolwiek może być trudnym wyzwaniem.

Spojrzenie na cel z punktu widzenia przedsiębiorcy, inwestora zupełnie zmienia postrzeganie twojego celu. Wyznaczając cele finansowe zaczniesz myśleć innymi kategoriami. Zaczynasz się zastanawiać co musisz zrobić by twoje działania dały Ci zyski. A to sprawia, że zaczynasz robić to co się liczy.

Jak wyznaczyć finansowy cel?

Proces wyznaczania celów finansowych nie różni się bardzo od wyznaczania dowolnego innego celu. Jednak przypomnę jak to zrobić:

 1. Ustal co KONKRETNIE chcesz osiągnąć. Bardzo ważne jest to by podać maksymalny konkret np. zarabiam 1000 zł przez internet, zwiększam pasywne dochody do wysokości 300 zł na miesiąc

 2. Ustal datę końcową celu. Jest to bardzo ważne. Jeżeli nie jesteś pewien ile czasu Ci to może zająć to na początek wyznacz ją intuicyjnie (potem skorygujesz ewentualne błędy)

 3. Zapisz cel i sprawdź czy dotyczy Ciebie (np. ubiegam się o podwyżkę, a nie szef daje mi podwyżkę), oraz czy jest zapisany pozytywnie

Dodatkowo według mnie gdy wyznaczasz cele finansowe, to bardzo ważne jest:

 • Żeby przynajmniej jeden cel był krótkoterminowy (1-3 miesiące, cele odległe o kilka lat nie działają tak motywująco, bo jest dużo czasu do działania)

 • Określenie potężnego dlaczego po wyznaczeniu celu (jakoś do tej pory żyłeś w obecnej sytuacji finansowej i prawdopodobnie się do niej przyzwyczaiłeś, żeby się wyrwać potrzebujesz mocnego powodu)

 • Określ obecną sytuację i zasoby (one mają duży wpływ na to kiedy będziesz w stanie osiągnąć cel)

Co zrobić gdy wyznaczysz cele finansowe?

Gdy już masz wyznaczone cele finansowe, to czas je zaplanować. Bez planu ciężko będzie Ci osiągnąć je, nawet jeżeli będą perfekcyjnie wyznaczone i poparte mocnym dlaczego (oczywiście można je osiągnąć, ale po co utrudniać sobie życie). Potrzebujesz planu czyli informacji o tym:

 • W jaki sposób chcesz osiągnąć cel (np. za pomocą bloga, listy adresowej)

 • Co musisz zrobić by osiągnąć ten cel (np. zbudować listę adresową na 300 osób)

 • Jakie działania musisz podjąć by zrealizować ten cel (np. zainwestować w reklamę na facebooku, napisać i opublikować 10 wpisów na blogu)

Cel finansowy + plan celu znacząco zwiększają szansę, że twoje działania zaczną dawać realne, finansowe korzyści.

Data końcowa wybija

Prędzej czy później wybija data końcowa. Przychodzi czas na rozliczenia – tutaj nikt Cię nie ocenia, rozliczasz się sam ze sobą. Możesz być w 100% szczery, nie musisz udawać, że się starałeś, bo inaczej szef Cię zwolni. Jeżeli olałeś sobie osiąganie celu to przyznaj się do tego.

Tylko gdy będziesz szczery w 100% ze sobą możesz dokonać realnych zmian w swoim życiu.

Możliwe końcowe wyniki są dwa:

 • Osiągnąłeś cel

 • Nie osiągnąłeś celu

Jeżeli masz pierwszy rezultat to przede wszystkim pogratuluj sobie, zapisz ten sukces i nagródź się. To jest bardzo ważne. Potem wyznacz kolejny cel. Jeżeli chcesz to możesz również zastanowić się nad tym jakie czynniki sprawiły, że osiągnąłeś ten cel.

Natomiast jeżeli go nie osiągnąłeś to zastanów się:

 • Jakie zewnętrzne czynniki były tego przyczyną (brak ruchu, brak zapisów na listę)

 • jakie wewnętrzne czynniki były tego przyczyną (mało intensywne działanie, brak motywacji, próba osiągnięcia zbyt wiele)

 • Co możesz zmienić by następnym razem osiągnąć cel (wyciągnij wnioski z poprzednich punktów i zapisz co możesz zrobić inaczej)

 • Wyznacz nowy cel jeszcze raz pamiętając o wnioskach (możesz wyznaczyć ten sam, a możesz np. mniejszy jeżeli poprzedni Ciebie przerósł)

Cele finansowe to podstawa zarabiania i zwiększania swoich dochodów. Dlatego jeżeli jeszcze ich nie masz, to najlepiej wyznacz je już teraz.  

3 thoughts on “Cele finansowe – podstawa twojego finansowego sukcesu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge