#2 Czy Tworzysz swoje życie?

Ile razy słyszałeś o tym, że tworzysz swoje życie? Bardzo często w to nie wierzymy. W końcu jaki mamy wpływ na pogodę, katastrofy naturalne, decyzje innych ludzi, polityków?

Przyznam Ci rację – nie mamy wpływu na wszystko. Jednak zawsze to my decydujemy o tym jak zareagujemy na to co przyjdzie do nas. Gdy pojawi się okazja możemy ją wykorzystać, lub odrzucić. Gdy pojawi się problem możemy go rozwiązać, lub mu ulec.

Pierwsza różnica między bogatymi, a biednymi polega na tym, że bogaci tworzą swoje życie, a biednym życie „przydarza się” (to jak ono wygląda zależy od świata zewnętrznego, nie od nich).

Robisz z siebie ofiarę?

„To rząd jest zły. To wszystko przez niego. To ich wina. Ja się starałem, a znowu mi nie wyszło.”

Według T. Harva Ekera biedni ludzie robią z siebie ofiarę. Bycie ofiarą niesie za sobą jedną korzyść – uwagę innych. I według mnie zyska się tą uwagę na dwa różne sposoby:

  • Wiele osób użala się nad „biednymi i ciemiężonymi”, dlatego jeżeli zachowujesz się jak ofiara to spotkasz się na pewno z pocieszaniem przez innych
  • W ten sposób mogą zyskać pomoc innych – cześć osób pójdzie dalej i pomoże Ci, w ten sposób zyskasz jeszcze więcej ich uwagi

Jednak grając rolę ofiary nie osiągniesz sukcesu finansowego. A według mnie nie osiągniesz żadnego sukcesu. W książce przeczytasz o trzech oznakach zachowywania się jak ofiara. Jednak jak mówiłem w pierwszym wpisie, nie będę kopiował treści książki. Jeżeli chcesz poznać wszystkie trzy obszary, to kup ją np. tu.

Jak wygląda moje życie?

Największą uwagę w tym miesiącu przyłożę właśnie do pracy nad odpowiedzialnością i braniem jej. W chwili obecnej mam do tego chwiejne podejście:

  • Czasem biorę odpowiedzialność za efekty jakie osiągam
  • Czasem biorę zbyt dużą odpowiedzialność na siebie (np. jestem odpowiedzialny za to co myślą o mnie inni)
  • Czasem zrzucam odpowiedzialność na innych

Nie będę też udawał – zdarza mi się usprawiedliwiać swój brak efektów. Wymówki typu „chodzę do szkoły”, albo „inni mają łatwiej”. W nadchodzącym miesiącu chcę wziąć pełną odpowiedzialność za swoje życie.

Cel + plan jego osiągnięcia

Moim celem jest na koniec tego miesiąca przyjąć pełną odpowiedzialność za to jak wygląda moje życie. Za to jak się czuję, za to jakie efekty mam, za to co i kto mnie otacza. Bez żadnego usprawiedliwiania, że to wina innych, że czasy są trudne.

Ponadto skończę z narzekaniem na to, że jest trudno, że coś jest inaczej niż bym chciał.

Żeby to osiągnąć:

1. Codziennie rano będę wykonywał ćwiczenie z książki „Bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie” – będę zapisywał jeden sukces i jedną porażkę z wczoraj, a następnie określał w jaki sposób jestem za nie odpowiedzialny.

2. Podejmę 7-dniowe wyzwanie, które opisuje T. Harv Ekher i zrezygnuję z narzekania przez 7 dni z rzędu.

2 thoughts on “#2 Czy Tworzysz swoje życie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge